Ordu -  Karayolları Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında 2021-2030 yılları arasında trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının yüzde 50 oranında azaltılmasına yönelik alınan önlemler arasında yer alan "Hız tespit koridoru" Ordu'da kuruldu.

Bu kapsamda PTS-EDS projesi ile Ortalama Hız Tespit (OHT) sistemlerinin kurulum çalışmaları Ordu'nun yanı sıra Artvin, Giresun,  Rize, Samsun ve Trabzon sınırları içerisinde de kurulum çalışmalarında sona gelindi.

Kurulumu tamamlanan OHT koridorları ile beraber Giresun il sınırları içerisinde de Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulumu tamamlanan Ortalama Hız Tespit (OHT) koridorlarının 01 Haziran 2024 günü faaliyete başlayacak.

Ordu'nun Gülyalı ilçe girişinde bulunan PTS arasında her iki istikamete (Giresun-Gülyalı/Gülyalı-Giresun) 18 kilometre 713 metrelik kara yolunda kuruldu.

Hız tespit koridoru nedir?

İlk noktadan giriş yapan aracın hız ve zaman bilgisi çekilen araç görüntüsü ile birlikte saklanır, araç ikinci noktadan çıkış yaptığı anda aynı bilgiler tekrar alınır ve kat edilen mesafe, iki nokta arasında alınan zamana bölünerek ortalama hız tespit edilir. Eğer yasal sınırın üzerinde ise ihlal kaydı oluşturulur.

Ordu’da Sürücülere Modifiye Cezası Ordu’da Sürücülere Modifiye Cezası

Editör: Atakan Öztürk