Ordu’da CHP, sivil toplum örgütleri ve KESK başta olmak üzere çeşitli sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında Ceren Özdemir Meydanı’ndan sloganlar eşliğinde yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi.

Ellerinde Döviz ve bayraklarla slogan atarak Cumhuriyet meydanına gelen grup, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) öncülüğünde düzenlenen programda, halaylar eşliğinde ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları attı.

Cumhuriyet meydanında müzik eşliğinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanırken, konuşmalarla devam etti.

Belediye İş Ordu Şube Başkanı Kadir Altun, “Biz emekçiler bu ülkenin büyük çoğunluğuyuz. Bizler üreteniz. Bizler alın teriyle çalışan bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğiyle var edenleriz.” Dedi.

Altun konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Laikliğin olmadığı bir ülkede demokrasinin, demokrasinin olmadığı ülkede hukukun olmadığını, Anayasal, sendikal örgütlenme ve toplu sözleşme haklarımız gasp edildiğini gördük. Hukukun olmadığı bir ülkede emekçilerin haklarının değil, kendilerini insanlardan üstün gören bir zümrenin egemen olduğunu gördük.

Vergiler adaletsiz

Bu da yetmezmiş gibi ÖTV ve KDV gibi zengine de fakire de aynı oranda uygulanan adaletsiz dolaylı vergiler nedeniyle daha da yoksullaşıyor. Emekçiler, çiftçiler, emekliler, hayat pahalılığından en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Yaşanan hızlı yoksullaşmanın, hayat pahalılığının sebebinin, iktidarın sermaye yanlısı emek karşıtı özelleştirmeci, neoliberal politikaları olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu politikalarda ısrarın, emekçi halkımız için; daha fazla yoksulluk, daha fazla işsizlik, düşük ücretle güvencesiz çalışma olduğunu biliyoruz.

Mücadeleyi bırakmayacağız

Biz emekçiler, hükümetin emek karşıtı uygulamalarına, işçi haklarını gasp etme girişimlerine karşı 1 Mayıs alanlarında tek yumruk, tek ses olarak mücadele kararlılığımızı gösterip “Hayır” demeliyiz. Bizler, ülkemizde ve dünyada barışın, kardeşliğin, adaletin ve dayanışmanın hüküm sürmesi için insanların en temel hakkı olan yaşam hakkı için, hiçbir zaman mücadeleyi bırakmayacağız.”

Nursen Kaymaz: Emekçiler Sömürülüyor

Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Nursen Kaymaz ise alanda yaptığı konuşmada, “Kapitalist barbarlık karlarını yüzlerce emekçiyi sömürerek döndürmeye devam ediyor.” Dedi.

Kaymaz, “1 Mayıs Dünyanın bütün güzelliklerinin emeğin gurur günüdür. İşçilerin, işsizlerin, yoksulların başkaldırdığı gündür. Gelecek güzel günlerin geleceğini düşünenlere selam olsun. Sömürü, yağma ve talan düzenine direnenlere selam olsun. Haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkan kadınlara, emeğe düşman olan düzene itiraz edenlere, üniversitelerine sahip çıkan akademisyen ve öğrencilere selam olsun. Sabahın sahiplerine bin selam olsun.” Diye konuştu.

Kaymaz konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Kapitalist barbarlığın yarattığı fatura her geçen gün daha da büyüyor. Her bastığı yerde doların yeşilini, petrolün varilini gören kapitalist barbarlık, karlarını yüzlerce emekçiyi sömürerek döndürmeye devam ediyor.  Savaş ve çatışmalarda nükleer santrallerle, siyanürlü maden aramalarıyla atmosfere, toprağa saldığı zehirli gazlarla doğayı mahvediyorlar. İster mavi yakalı olalım ister beyaz yakalı olalım. İster asgari ücretli ister emekli olalım hiçbir fark etmiyor krizin faturası bize çıkıyor. İşsiz sayısı bugün 10 milyona dayandı. Çalışma çağında olan her 4 kişiden 1’i işsiz. Her 3 kadından 1’i işsiz. Her 3 çalışandan 1’i kayıt dışı çalıştırılıyor. Çocuklarımızın geleceği ÇEDES projesiyle karartılıyor. Her 5 çocuktan 1’i işçi olarak çalışıyor.”

Halaylar çekildi

Konuşmalardan sonra Zeynep Karababa konseriyle halaylar çekildi.

1 Mayıs kutlamalarına CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Gürgentepe Belediye Başkanı Cemil Coşkun, Çamaş Belediye Başkanı Leyla Çıtır, CHP Ordu İl Başkanı Bülent Akpınar’da katıldı. Soner ÖZDEMİR

1 Mayıs Ordu’da Coşkuyla Kutlanıyor 1 Mayıs Ordu’da Coşkuyla Kutlanıyor