Seçim yapıldıktan sonra üç ay içinde kent konseylerinin kurulabileceğini vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Yasin Uzun, belediye başkan adayları oy isterken başka seçildikten sonra başka kimliğe bürünüyor diyerek tepki gösterdi.

    Emek Partisi Ordu İl Başkanı Yasin Uzun, kent konseylerinin yeterli olmasa da halkın yönetime katılımın araçlarından bir olduğunu belirterek, Seçilmek için kapı kapı dolaşan, oy aymak için halkın karşısında el pençe duran belediye başkanı adayları seçildikten sonra halka tepeden bakıyorlar. Seçim öncesi gösterdikleri görüş alışverişi, hoşgörü, birlikte yönetme sözleri unutuldu. Artık belediye başkanları küçük bir ekiple en iyisini yaptıklarını sanıyorlar. Oysa en iyi yönetim yetkiyi halkla buluşturmaktır.” dedi.

Kent konseyi şart

    İlde ve ilçelerde projelerin tartışıldığı hatta davalık olduğunu söyleyen Uzun, “Belediye başkanı ve ekibinin projeleri olacaktır ancak en akıllı kendilerini sanmayacaklar. Projelerini tartışmaya açacaklar ki eksiği, yanlışı ortadan kaldırılsın. Bunun yolundan biri de kent konseyleridir. Belediye Meclislerinde başkanlar çoğunluk kararıyla istediklerini yapabiliyorlar. Bu doğru değil. Ortak aklı öne çıkarmaktan korkuluyor. Çünkü belediyeleri istedikleri gibi yönetmek istiyorlar. Ayrıca kent konseyleri için nüfusu 50 bin olan yerlerde kent konseyi kurulabilir se de 50 bin altında nüfusu olan yerlerde kent konseyleri olmasa da aynı hizmeti gören ilçe danışma kurulları oluşturulabilir. Amaç, demokratik yönetimse yöntem bulunur.” Şeklinde konuştu. Haber merkezi

ORÇEV: Ordu’nun İmar Sorununu Kent Konseyi Çözer ORÇEV: Ordu’nun İmar Sorununu Kent Konseyi Çözer

           

Editör: Soner Özdemir