Ordu Teknoloji Koleji'nin kurucusu eğitimci İlhan Şahin, yaptığı açıklamada Ordu'daki özel okul ücretlerinin Türkiye'nin diğer illerine kıyasla çok daha uygun olduğunu ve 50 bin liradan başlayıp 150 bin liraya kadar çıktığını söyledi. Şahin, "Diğer şehirlerde en ucuz özel okul ücreti 300-400 bin civarında iken Ordu'da ise bu rakam 3 kat daha düşük" dedi.

Özel Okullarda Fiyat Artışı Bekleniyor

Geçtiğimiz yıl asgari ücretin 8 bin liradan 17 bin liraya yükselmesi ve yılbaşından sonra da 30 bin liraya kadar çıkması beklenmesi, özel okul ücretlerinde de artışa neden olacak. Şahin, bu artışın yüzde 50 ile 100 arasında değişebileceğini ve kayıtlarını önceden yaptırmayan velilerin yeni dönemde yüzde 100 zamla karşılaşabileceğini söyledi.

Maliyetler Artıyor

Özel okul ücretlerindeki artışın sebebinin sadece asgari ücret zammı olmadığını belirten Şahin, kira ve öğretmen maaşlarındaki artışların da bu duruma etken olduğunu söyledi. Şahin, "Asgari ücretli bir çalışanın maliyeti 25 bin lira. Bir öğretmeni 17 bin liraya çalıştıramıyorsunuz. Otomatik maliyet artınca iki tane ana ödeme unsurumuz var: Kira ve öğretmen maaşı. İkisi arttıkça otomatik olarak öğrenciye yansıyor" dedi.

Özel Okullarda Sınıf Mevcudunun Az Olması Avantajı

Özel okulları tercih eden velilerin en önemli sebeplerinden biri de sınıf mevcudunun az olması. Şahin, devlet okullarında bir sınıfta 35-40 öğrenci bulunurken, özel kolejlerde bu sayının 15-16 civarında olduğunu ve bu sayede öğrenciye ayrılan sürenin daha fazla olduğunu belirtti.

Fiyatlar Şimdiden Sabitlendi

2024-2025 eğitim dönemi için özel okul ücretlerinin şimdiden sabitlendiğini belirten Şahin, "Şu an kayıt fiyatı sabitlendi ama kaydını yapmadıysa düşüneyim derse maksimum kaydını yapmayan veli yeni dönem için yüzde 100 olur" dedi.

Eğitimde Belirsizlik Yaşanıyor

Eğitimde yaşanan belirsizliğe de değinen Şahin, "İki defa asgari ücret zammı geldi. 6. ayda ve 12. ayda zam geliyor kimse fiyatın ne olacağını bilemiyor. Tamamen rastgele üzerine biz de ticaret yapıyoruz" dedi.

ÖZEL HABER/ATAKAN ÖZTÜRK

Dikkat Tüm KPSS Lisans Adayları! Sınav Tarihleri Belli Oldu! Dikkat Tüm KPSS Lisans Adayları! Sınav Tarihleri Belli Oldu!