Ordu’nun Altınordu ilçesinde 9 Temmuz 2023 tarihinde meydana gelen sel sonrası taşma noktasına gelen Bülbül Deresi, herkesi korkutmuştu. Selin ardından da Bülbül Deresi üzerinde bulunan köprü de trafiğe kapatılmıştı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler, o dönemde yaptığı açıklamada, “Bülbül Deresi üzerindeki köprüler problemli.” Diyerek yeni düzenleme yapılacağını işaret etmişti.

Köprü 2-1

Bülbül Deresindeki Köprüler Problemli

Bülbül Deresi’ndeki köprüler konusunda yeni düzenlemeler yapmak gerektiğini vurgulayan Başkan Güler, 9 Temmuz 2023’te meydana gelen sel afeti sonrası Bülbül Deresi üzerindeki köprü için şu ifadelere ver vermişti: “Bu yaşadığımız aslında sel değil, heyelandan kaynaklı bir taşkın. Sel olsa suyu akıtıp gönderiyoruz. Heyelan ile birlikte taşlar, ağaçlar geliyor. Bahçeler göçtü. Bülbül Deremize yukarıdan iki tane bahçe göçünce ağaçlar ile birlikte bambaşka bir durum ortaya çıktı. Bana kalırsa oradaki köprüleri kaldırmamız gerekiyor. Kemer köprü gayet güzel ama araba geçmiyor. Diğerlerinin ise kot farkı var. Ağaçlar bu köprüye takıldı, makineler ile ağaçları zor çıkarttık. Bu anlamda yeni düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Yağmur yağan yerlerde sorun olmadı. Heyelan olan bölgelerde sorunlar yaşandı”

Köprü 1-1

Sel Kapanı yapılacak dedi o da yapılmadı

Başkan Güler ayrıca yine o dönem, “sel kapanları yapacağız suyun başına. Daha öncesinde yapmayı düşündüğümüz şeydi şimdi aciliyet gerektiriyor. Suyu yukarda tutacağız. Başladığımız yerlerde yeni istimlaklar ve kamulaştırmalar yapılacak. Belki bazı yerleri yıkacağız. Fatsa ve Ünye’de de durum benzer. Sel kapanları konusu önemli bir konu. Bunu yapacağız. Hayatı daha yaşanılabilir bir hale getireceğiz ki Türkiye’deki belki de ilk tedbiri alan illerden birisi olacağız. Biz sel oldu diye bu çalışmayı yapmıyoruz öncesinde de bunun alt yapısını hazırlamıştık. Şimdi aciliyet gerektirdiği için bunu yapacağız.” Demişti. Fakat bu konuda da çalışma yapılmadı. Soner ÖZDEMİR

OBB Milletin Parasını Yine Çöpe Attı OBB Milletin Parasını Yine Çöpe Attı

Editör: Soner Özdemir