Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda 31 Ocak 2023 tarihinde "Ulusal Su Verimliliği Seferberliği" başlatılmıştır. Başlatılan bu seferberlik kapsamında "Suda Sıfır Kayıp" yaklaşımı ile ülkemizde her alanda suyumuzu verimli kullanarak kaynaklarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır" dedi.

Ülkemizde "Ulusal Su Verimliliği Seferberliği" başlatıldığı tarihten itibaren İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından su israfının önlenmesi amacıyla İlimiz genelinde eğitimlerin gerçekleştirildiğini belirten Müdür Yılmaz; “Bu konuda düzenlenen eğitimlerimiz 22 Mart Dünya Su Günü'nde de yoğun olarak devam etti. 19 İlçemizde öğrencilerimize, üreticilerimize ve resmi kurumlardaki personele suyun etkin kullanımı konusunda eğitimler verildi" ifadelerini kullandı.

Su kıtlığının her geçen gün daha önemli bir sorun haline geldiğini belirten Yılmaz, “Önümüzdeki 100 yıl için yapılan iklim değişikliği tahminlerine göre, ülkemizde su kaynaklarının yaklaşık %25 oranında azalması beklenmektedir. Ülkemiz su zengini olmayıp, aksine yılda 1.313 m3 kişi başı kullanılabilir su miktarı ile su stresi altındaki bölgeler arasında yer almaktadır. Su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılmasına yönelik gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, 2030 yılından itibaren Türkiye'nin su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alması beklenmektedir. Mevcut durumda, ülkemizin yıllık kullanılabilir tatlı su tüketiminin %77'si tarımda, %23'ü ise içme-kullanma suyu ve endüstriyel üretimde kullanılmaktadır. Su kaynaklarının korunması konusunda harekete geçmek için daha fazla bekleyemeyiz. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu konuda harekete geçilmemesinin sonuçlarının en belirgin hissedileceği alan tarım olacaktır. Daha az suyla daha fazla üretmenin yollarını bulmak zorundayız. Mevcut tatlı su kaynaklarımızı kirlilikten ve iklim değişikliğinin etkilerinden korumalı, ayrıca insanların suya daha eşit erişimini sağlamalıyız. Başka bir deyişle yaşamımızın ve gıdamızın geriye kalan suyumuza bağlı olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız." ifadelerini kullandı. Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir