Ordu’da 2023 yılı ilk 2 ayında 888 olay meydana geldiği, 2024 yılı ilk 2 ayında 830 olay meydana gelirken; bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %6.5 azalma oldu.
 

2024 yılının ilk 2 aylık güvenlik, asayiş ile trafik konularında yürütülen çalışmalarla ilgili basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Vali Muammer Erol başkanlığında, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy ve İlçe Kaymakamlarının katılımıyla Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında, il genelindeki asayiş ve güvenlik durumu, suç ve suçlularla mücadele çalışmaları, trafik güvenliği, terörle mücadele çalışmaları ve diğer konular hakkında bilgilendirilmede bulunuldu.

Seçim için tedbirler alındı

Konuşmasının sonunda 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığını belirten Vali Muammer Erol, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrasında da yine seçim nedeniyle olabilecek tüm risklere karşı hem hizmet ihtiyacının karşılanması hem risklerin öngörülerek gerekli tedbirlerin alınması noktasında arkadaşlarımız derslerine çalıştılar ve inşallah başarıyla da bu dönem sonuçlanmış olacak. Bu vesileyle şimdiden hem seçimde yarışan adaylara, partilere başarılar diliyorum hem de insanlarımızın yaklaşan ramazan ayının hayırlara vesile olmasını mübarek olmasını diliyorum. Siz basın mensuplarımıza da bizim elimiz, ayağımız, gözümüz olma noktasında gösterdiğiniz çaba ve işbirliği için canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Toplantıda Ordu İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığınca Ocak ve Şubat aylarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Ordu İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında asayiş olaylarıyla ilgili il genelinde yürütülen çalışmalara değinerek şu bilgilere yer verdi: “Kişilere karşı işlenmiş 10 önemli suç kategorisinde, 2023 yılı ilk 2 ayında 888 olay meydana geldiği, 2024 yılı ilk 2 ayında 830 olay meydana gelmiş olup; bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %6.5 azalma oldu.
2024 yılında 345.555 şahıs ve 77.101 araç sorgulanmış, hapis cezasına göre aranan 133 şahıs, ifade için aranan 58 şahıs olmak üzere toplamda 191 aranan şahıs yakalanmıştır.  2023 yıl sonu itibariyle ilimizde hapis cezasına yönelik aranan şahısların yakalama ortalaması %89,67 ile ülke ortalamasının üzerinde yer almaktadır. 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında ilimizde meydana gelen toplam 2361 Asayiş olayında; 2706 şüpheli şahsa işlem yapılmış, 33 şahıs tutuklanmıştır.”

Ordu İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz ise, 2024 yılı Ocak ve Şubat ayı faaliyet raporuna ilişkin bilgi vererek jandarma sorumluluk bölgesinde kişilere karşı işlenmiş 10 önemli suç kategorisinde bir önceki yıla oranla %10 azalma olduğuna dikkat çekti. haber merkezi
 

Editör: Soner Özdemir