Vali Muammer Erol, ilimiz genelinde 2024 yılının ilk 4 ayında asayiş, narkotik ve siber suçlar, terör, kaçakçılıkla mücadele ve göçmen kaçakçılığı başta olmak üzere asayiş ve güvenliğin sağlanması noktasında yürütülen çalışmaları basın mensupları ile paylaştı.

2024 yılı Ocak ayından bu güne emniyet ve jandarma sorumluluk bölgelerinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak da basın mensuplarına bilgiler veren Vali Erol, “Emniyet sorumluluk bölgesinde kişilere karşı işlenmiş 10 önemli suç kategorisinde %6.7 oranında bir azalma meydana gelirken, %99.4 oranında da yakalama gerçekleşti. Mal varlığına karşı işlenen dokuz önemli suç kategorisinde %30.8’lik bir azalma ve %92.2’lik bir aydınlatma oranına erişilmiş oldu” dedi.

4 ayda 589 kaza meydana geldi

“Trafikte çalışmalarımız Sayın Bakanımızın talimatlandırdığı ’Trafikte Sıfır Can Kaybı’ hedefiyle yürütülen çalışmalar, denetimler yönünden daha etkin ve yaygın olarak yapılmaya çalışılıyor” diyen Vali Erol, “2024’ün ilk dört ayında kaza yerinde bir vatandaşımız hayatını kaybetti. İlimiz genelinde alınan tüm tedbirlere rağmen 589 yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 785 vatandaşımız yaralandı” şeklinde konuştu.

Kazaların yüzde 40’ı motosiklet kazası

Trafik kazalarının %40’a yakınının motosiklet kazalarından kaynaklandığını ve motosiklet sayılarının   ciddi oranda artış gösterdiğinin altını çizen Vali Muammer Erol, motosiklet kullanan sürücülerden motosiklete binmenin gereği olan tüm tedbirleri eksiksiz almalarını ve trafikte daha dikkatli olmalarını istedi.

Patpata dikkat çekti

Konuşmasında, tarımda kullanılsın diye alınan ama her türlü işte kullanılan ve yöremizde patpat adı verilen araçlara da değinen Vali Erol, bu araçlarda da ölümlü kazalar yaşandığını, ciddi artışlar olduğunu söyleyerek, patpat araç kullanımında dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Kişilere işlenen suçta artış

Vali Muammer Erol, 2024 yılı Ocak ayından bu güne jandarma sorumluluk bölgelerinde meydana gelen asayiş olayları ile ilgili olarak ise şu bilgileri verdi;
“Kişilere karşı işlenmiş on önemli suç kategorisinde %9 oranında bir artış meydana gelmiş, % 99 bir aydınlatma var. Mal varlığına karşı işlenen 9 önemli suç kategorisinde %6  bir azalma ve %91 aydınlatma oranına erişilmiş oldu. Jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen 75 trafik kazasında 4 vatandaşımız hayatını kaybederken, 181 vatandaşımız yaralandı. Bu kazaların %4’ü yine motosiklet kazalarından kaynaklandı.” Haber merkezi

Trafi̇k Asayi̇ş

Polise Saldırmanın Cezası Ne? Polisi İtmek Suç Mu? Polise Saldırmanın Cezası Ne? Polisi İtmek Suç Mu?