Turan, 2022 yılında kurduğu şirketinin 2024 Haziran’ında iki yaşına gireceğini söyledi. Şirket, Türkiye’nin her yerinden çalışanlarıyla, iki şirket arasında çağrı alıp ileten bir tele-sekreterlik hizmeti sunuyor. Her türlü sektörde sekreterlik gerektiren işlere hizmet verdiklerini belirten Turan, “Türkiye’de topluma bir faydamız olsun buralardayız. Tabii Almanya’da ya da dünyanın herhangi bir yerinde yapılabilir ama Türkiye’yi tercih ediyoruz.” dedi.

Almanca Bilenlere Fırsat

Turan’ın şirketi, Almanca bilenlere tele-sekreterlik yapma imkanı sağlıyor. Ancak Turan, bu konuda çok seçici olduklarını, ileri seviyede Almanca bilmenin şart olduğunu söyledi. Şirket, çalışanlarına Almanca eğitimi de veriyor. Turan, “Daha önce Almanya’da yaşamış insanlar önceliğimiz, çünkü onlar daha iyi Almanca biliyorlar. Orada yaşamış vatandaşlar ile ders olarak Almanca öğrenenler arasında tabii ki fark oluyor. Dolayısıyla bizim için ana dil seviyesinde Almanca konuşmaları gerekiyor.” diye konuştu.

Turan’ın şirketinde çalışanların çoğunluğu, evde eşlerine katkıda bulunmak isteyen kadınlardan oluşuyor. Turan, çalışanlarının home office çalıştığını, bu sayede hem Almanca geliştirdiklerini hem de ev ekonomisine katkıda bulunduklarını anlattı.

Maaşlar 850-900 Euro Arasında

Turan, şirket çalışanlarının maaş skalası hakkında bilgi verdi: "Türkiye'de çalışanlarımız, yaptıkları işe ve deneyimlerine göre 850-900 Euro arasında bir maaş alıyor."

Almanca dil becerisinin önemini vurgulayan Turan, şirketin işe alım kriterleri hakkında da şunları söyledi: "Almanca çağrı merkezinde çalışmak isteyen çok sayıda aday var. Biz bu konuda oldukça seçiciyiz ve ileri seviyede Almanca bilen, ana dil seviyesinde iletişim kurabilen adaylarla çalışmayı tercih ediyoruz. Bu sayede, müşterilerimize en yüksek kalitede hizmeti sunabiliyoruz."

Turan, Türkiye’nin Avrupa’nın çağrı merkezi yeri olduğunu, Avrupa’daki birçok çağrı merkezinin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini ifade etti. Ancak sektörde bir gerileme olduğunu da kabul etti. Balkanlarda çok fazla çağrı merkezi açıldığını, Türkiye’nin bu konuda kendini toparlaması gerektiğini vurguladı.

ÖZEL HABER/ATAKAN ÖZTÜRK

Editör: Atakan Öztürk