Ordu Sağlık İl Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi ve Ordu Tabipler Odası tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan panele Vali Muammer Erol, ODÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Timur, Ordu Tabipler Odası Başkanı Ali Coşkun, İl Sağlık Müdür Vekili  Muhammed Yasin ve Tıp öğrencileri katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Ordu Tabipler Odası Başkanı Ali Coşkun, Türk Tabipleri Birliğini oluşturan Tabip Odalarının, 1953 yılında 6023 sayılı Kanun ile kurulmuş, kamu niteliğinde kurumlar olduğunu  söyleyerek, "İllerimizde bugün sayıları 65 olan Tabip Odaları, Ülkemizde hekimlerin daha iyi şartlarda görev yapmasını sağlamak için çabalamakla kalmaz, aynı zamanda aziz milletimizin de en iyi şartlarda sağlık hizmetini almasının yollarını da her daim geliştirmek için çalışır. Bu görevi için Devletimizin tüm kurumlarıyla işbirliği içinde, yardımlaşarak bir strateji izler. Tabip Odaları gücünü, Devletin kanun gücünden, hekimlerden ve aziz milletinden alır" dedi.

ODÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Timur ile İl Sağlık Müdür Vekili Muhammet Yasin Ergül, yaptıkları sunumlarda Tıbbiye öğrencisi iken İstanbul'un işgaline karşı okulda direniş örgütlenmesinde aldığı rol ve Tıbbiyelilerin temsilcisi olarak katıldığı Sivas Kongresi'nde yaptığı manda karşıtı konuşma ile tanınan Tıbbiyeli Hikmet ile 1914 yılında atandığı Sahra Genel Sağlık Müfettiş Muavinliği sırasında Bakteriyoloji Enstitüsü'nü örgütleyerek tifo, dizanteri, veba ve kolera aşılarının, tetanos ve dizanteri serumlarının burada üretilmesini ve I. Dünya Savaşı boyunca ordu ihtiyacının karşılanmasını sağlayan Dr. Refik Saydamı anlattı. 

Ordu üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi İntörn Doktor Gizem Nur Hüner ile Tıp Fakültesi dönem 1. sınıf öğrencisi Merve Güner de  “Her zaman ilk günkü heyecanımızı ve motivasyonumuzu koruyarak, insanlığa hizmet etme yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz. Bugün, bu bayramı kutlamakla kalmıyoruz aynı zamanda geleceğimizin doktorları olarak üzerimize düşen büyük sorumluluklarında farkındayız" diyerek, duygularını dile getirdiler. 

ODÜ’de “Beyaz Önlük Giyme” Etkinliğine Katıldı

Vali Muammer Erol, OKSM’de düzenlenen panelin ardından, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen “14 Mart Tıp Bayramı ve Beyaz Önlük Giyme” etkinliğine katıldı.

Program, Ordu Üniversitesinin tanıtımının yer aldığı kısa film ile başladı. Ardından, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, ODTÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Timur, Ordu Tabipler Odası Başkanı Ali Coşkun birer konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra ODÜ Tıp Fakültesi dönem birincisi Naim Furkan Akkaş duygu ve düşüncelerini dile getirdi. 

Program, 2023-2024 Akademik Yılı Tıp Fakültesi birincisi Emirhan Baş'a ödülünün Vali Muammer Erol tarafından verilmesiyle devam etti. 

Etkinlik, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesine 2022 YKS sayısal puan türüne göre 2. sınıflarda ilk 3'e giren öğrencilere  ödüllerinin verilmesi ve dönem 2 hekim adayı öğrencilerine, tıp mesleğine yeni başlayan öğrenciler için sembolik anlam ifade eden ‘Beyaz Önlük Giyme Töreni’, ODÜ Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi. Haber merkezi

Ordu’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlaması Ordu’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlaması

Editör: Soner Özdemir