Türk mutfağı konusunda farkındalık yaratmak, markalaşmak ve Türk mutfağının sağlıklı, geleneksel ve atıksız özelliklerini yurtiçi ve yurtdışında vurgulamak, bilinirliğini, sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla her yıl kutlanan Türk Mutfağı Haftası'nın bu yıl üçüncüsü kutlanıyor.

2022 yılından bu yana, TC. Cumhurbaşkanlığı başkanlığında ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle kutlanan Türk Mutfağı Haftası’nın bu yılki ana teması "Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız” olarak belirlendi.

Ordu Türk Mutfağı 1

Etkinlikler yapılacak

Bu kapsamda Ordu’da Coğrafi İşaretli Ürünler ve yöresel yemeklerle Türk Mutfağı Haftası kutlanacak. Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan, 23 Mayıs Perşembe, saat 11.00’de başlayacak olan program Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve protokol konuşmalarının ardından Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kabacık tarafından "Coğrafi işaretli Ürünlerin Türk Mutfağındaki Yeri ve Rolü" sunumu gerçekleştirilecek. Sunumun ardından yöresel yemek ikramları yapılacak. Kadın kooperatiflerinin de katılım göstereceği program Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası tarafından düzenlenecek Mehteran Takımı Gösterisi ile son bulması bekleniyor.

Mehteran Takımı

Programın ikinci ve son günü 24 Mayıs Cuma, saat 13.30’da Fatsa Tepecik Mahallesi’nde düzenlenecek. Yapılacak açılış konuşmalarının ardından yöresel yemek ikramları yapılacak. Programın Mehteran Takımı Gösterisi ile tamamlanması bekleniyor.

Ünlü Şarkıcı Tuğçe Kandemir Ordu’ya Geliyor Ünlü Şarkıcı Tuğçe Kandemir Ordu’ya Geliyor