İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım'da düzenlenen operasyonda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 17 şüpheli gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlanmış, raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

dilan-polat-olayi

Soruşturma kapsamında tutuklanan Ahmet Gün'ün ifadesinde, Polat ailesinin kara para aklama örgütünün işleyişi hakkında çarpıcı bilgiler yer aldı. Gün ifadesinde, Polat ailesinin sahte faturalar kesmek için tasfiye halindeki şirketleri kullandığını, bu şirketlerden aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte faturalar kesildiğini anlattı. Gün, Polat ailesinin bu yöntemle 200 milyon lira kara parayı aktığını söyledi.

dilan polat sosyal medya

Gün'ün ifadesinde, Polat ailesinin kara para aklama örgütünün yapısı hakkında da bilgiler yer aldı. Gün ifadesinde, Polat ailesinin örgüt içinde farklı görevlere sahip kişileri kullandığını, bu kişilerin arasında finansör, muhasebeci, sahte fatura kesici ve lojistik sorumlularının bulunduğunu anlattı.

Dilan Polat ve eşi Engin Polat gözaltına alındı

Gün'ün etkin pişmanlıktan faydalanarak verdiği ifade, Polat ailesinin kara para aklama örgütünün çökertilmesinde önemli bir rol oynadı. Gün'ün ifadesinin ardından, soruşturma kapsamında gözaltına alınan diğer şüphelilerin de tutuklanması bekleniyor.

Atakan Öztürk

Dilan Polat operasyonunda 3 Orduludan biri tutuklandı Dilan Polat operasyonunda 3 Orduludan biri tutuklandı