Ordulu fotoğrafçı Norveç'teki Kuzey Işıklarını böyle görüntüledi! İşte o muazzam fotoğraf...

Ordulu fotoğraf sanatçısı, doğanın eşsiz bir gösterisini yakalamak için Norveç'in buzlu topraklarına yöneldi. Kuzey Işıkları, gecenin karanlığını renk cümbüşüne dönüştürerek gökyüzüne dans eden ışıklarla dolup taşarken, bu fotoğrafçı kendine özgü bakış açısıyla bu anı ölümsüzleştirdi.

Kuzey Işıklarını böyle görüntüledi

Ordulu profesyonel dağcı ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Şenocak, sosyal medya hesabından paylaştı;

"Durum bildiriyorum; Dün 4 saat araba kullanarak sundsvala ulaşıp burada kaldık. Bugün yoğun kar yağışından dolayı yaklaşık 10 saat araba sürerek lulea şehrine ulaştık. Buradan Norveç'e 9 saatlik yolumuz vardı ama çığ tehlikesi olduğu için yol kapanmış. Bizde Finlandiya üzerinden yolumuza devam ettiyoruz. Şu an burada konaklıyoruz. Yarın hedef noktaya ulaşmak için yaklaşık 7-8 saatlik yolumuz kalıyor. Eğer kar yağışı birkaç gün içinde durur hava açarsa kuzey ışıklarını gorebilecegiz. Çok eğleniyoruz. Keyfimiz yerinde. Herkese selam"

2. Gece. Hava sıcaklığı şu an -20 civarı. Hiç bulut yok ama güneş patlaması az gözüküyor. Gece 2 gibi hafif görebiliriz. Yarın için umutluyuz.

Dün gece hava çok açıktı ama güneş patlaması olmadı . Maalesef yine göremedik. Bu gece son şansımız. Yarın sabah dönüşe geçiyoruz.

Başladı

Mehmet Şenocak kimdir?

Ordu'nun 1974 yılı doğumlu dağcısı Mehmet Şenocak, aynı zamanda Ordu Dağcılık İhtisas Kulübü'nün öncülerinden biridir. Dağcılığa olan tutkusu ve macera arzusu, ilimizdeki eşsiz doğa zenginliklerini keşfetme yolunda ilerlemesine vesile olmuştur. Şenocak, Geçilmez Kanyonu ve Çamaş Kanyonu'nda gerçekleştirdiği ilk profesyonel kanyon geçişleriyle adını duyurmuştur.

Mehmet Şenocak'ın dağcılık kariyerindeki başarıları arasında, Kaçkar Dağı (3938m), Erciyes Dağı (3917m), Mont Blanc Ana Kampı (3815m), Abdal Musa Dağı (3331m), Marsis Dağı (3391m), Altıparmak Dağı (3472m), Kemerli Kaçkar (3562m) ve Karagöl Dağı (3107m) gibi zirveler bulunmaktadır. Bu zirveler, Şenocak'ın doğanın zorlu koşullarına karşı gösterdiği üstün yetenek ve azmiyle kazanılmıştır. Dağcılık tutkusu, onu farklı coğrafyalara taşıyarak eşsiz deneyimler yaşamasına olanak sağlamıştır.

Kuzey Işıkları nedir, nasıl görülür?

Kuzey ışıkları, genellikle gece gökyüzünde görülen renkli ışıklardır. Kuzey enlemlerinde görüldüğünde kuzey ışıkları veya aurora borealis, güney enlemlerinde görüldüğünde ise güney ışıkları veya aurora australis olarak adlandırılır.

Kutup ışıkları, Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların, Dünya'nın manyetik alanı tarafından kutup bölgelerine çekilmesi ve atmosferin üst katmanlarındaki gaz molekülleri ile çarpışması sonucu oluşur. Bu çarpışmalar, gaz moleküllerinin enerjilenmesine ve ışık yaymasına neden olur.

Kutup ışıklarının renkleri, çarpışan gaz moleküllerinin türüne göre değişir. Oksijen molekülleri mavi veya yeşil ışık, azot molekülleri ise kırmızı veya mor ışık yayar.

Kutup ışıkları, genellikle kış aylarında ve karanlık gecelerde daha belirgindir. Bunun nedeni, karanlık gecelerde ışıkların daha iyi görülebilmesidir.

Kutup ışıklarını görmek için, kutuplara yakın bir yerde, karanlık ve açık bir yerde olmak gerekir. Kutup ışıkları, genellikle gökyüzünde dalgalanan veya dans eden ışıklar olarak görülür. Ancak, bazen daha karmaşık şekiller de oluşturabilirler.

Kutup ışıkları, dünyanın her yerinden görülebilmesine rağmen, en iyi gözlemlendiği yerler şunlardır:

  • Kanada'nın kuzeyi
  • Norveç, İsveç ve Finlandiya
  • İzlanda
  • Grönland
  • Alaska
  • Rusya'nın kuzeyi
Editör: Kerim Gültaş