2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, Türkiye genelinde 12 bölgede yapılan yarışmalarda her bölge için bir il merkez olarak seçilmiştir. Ordu bu kapsamda, Samsun merkezli ve Giresun, Tokat, Amasya, Çorum, Kastamonu ve Sinop'un da bulunduğu bölgede yarışıyor.

Yarışmalar ise; Biyoloji, Fizik, Coğrafya, Kimya, Teknolojik Tasarım, Değerler Eğitimi, Türkçe, Matematik, Tarih ve Yazılım olmak üzere 10 ana alanda düzenleniyor.

2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasına Türkiye genelinden toplam 14 bin 883, Samsun bölgesinden toplam bin 666, Ordu’dan ise 707 başvuru yapıldı. Yapılan başvuru sayılarına göre Ordu, 707 başvuru sayısı ile bölgede Birinci, Türkiye genelinde ise Beşinci sırada yer aldı.

17. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na 2023 yılında yapılan ön değerlendirme sonucunda 10 alanda toplam 1.440 proje, yarışmanın bölge aşamasına katılmaya hak kazanmıştı. Ordu’dan ise 28 proje bölge finallerine katılmaya hak kazandı. Başarılı bulunan projeler,  çevrim içi yapılan bölge finallerinde yarıştı.

Bölge yarışmalarında Ordu’dan 4 proje birinci, 2 projemiz üçüncü olarak 6 derece elde edildi. Birinci olan projeler, 5-9 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara'da yüz yüze yapılacak Türkiye final yarışmasına katılacak. Haber merkezi