Hürriyet'te yer alan habere göre, Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşen “Karadeniz Mutfak Kültürü” etkinliği, bölgenin zengin gastronomi mirasını ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla düzenlendi. Frankfurt Başkonsolosluğu ve Eğitim Ataşeliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri, farklı ülkelerin diplomatları ve sivil toplum temsilcileri bir araya geldi.

Rodgau’daki ‘Wolfschlucht Restoran’da düzenlenen etkinlik, Türk derneklerinin katkılarıyla hazırlanan büfe ile Karadeniz Bölgesi’nin çeşitli yörelerinden geleneksel yemekleri bir araya getirdi. Ordu’nun yöresel lezzetleri arasında Karadeniz pidesi, karalahana dolması, pancar çorbası, turşu kavurması, fasulye diblesi, fındıklı baklava ve mısır ekmeği, misafirlerden tam not aldı.

Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Fatih Kılıç, etkinliğin “7 Bölge 7 Mutfak Kültürü” projesinin beşinci ayağı olduğunu belirterek, bundan önce de Türkiye’nin farklı bölgelerinin mutfağını tanıtan etkinlikler düzenlendiğini vurguladı. Kılıç, önümüzdeki dönemde de benzer programların devam edeceğini açıkladı.

Almanya-1Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Karlıbel, etkinlikte yaptığı konuşmada, Ordu’nun doğası, tarihi ve zengin mutfak kültürü ile öne çıktığını belirterek, “Ordu gelinecek ya da geçilecek bir şehir değil, yaşanacak bir şehirdir. İlimizin tüm güzelliklerini ve lezzetlerini sizlerle paylaşmaya hazırız” dedi.

Tamzara'nın tescilli ev ve çeşmeleri ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor Tamzara'nın tescilli ev ve çeşmeleri ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Kaynak: Hürriyet