Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından, Boztepe’de dağ kızağı projesi çalışması devam ederken proje içerisinde yer alan beton yapı, Boztepe’nin siluetini bozdu.

Çirkin görüntü

Mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesine ait olan Boztepe’de kiracı firma tarafından yapılacak Dağ Kızağı tesisi için kafe ve restoran yapımı başladı. Ordu’nun turizme açılan kapısı olan Boztepe’de bu yapılaşmayla birlikte çirkin bir görüntü ortaya çıktı.

Katliam Görsel Ye

Boztepe’ye yazık oluyor

Daha önce Boztepe’nin sit alanı ilan edilmesi gerektiğini açıklayan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Boztepe ön görünüm bölgesinde sivil vatandaş için yapılaşma şartları yüzde 5 iken kamu işletmelerinde yüzde 20, 30, 60’a varan bir yoğunluğun verilmesi haksızlık. Hem Boztepe’ye hem de vatandaşa yazık oluyor.” Dedi.

Hava Nur Mimar

Ahşap ve taş malzemeyle küçük bir ünite yapılabilirdi

Esasında yapılacak proje için sadece onun altyapı hizmetini görecek doğa ile uyumlu minimal ölçekte ahşap ve taş malzemeli bir ünite tasarlanabilirdi diyen Başkan Eriş, “Biz Mimarlar Odası olarak şehrimiz için yapılacak projeleri önceden görmek ve paydaş olmak istiyoruz. Bu anlamda paydaş olması gereken en önemli aktörlerden birisiyiz. Ancak haberimiz olmadığı için yapım aşamasında görüyor ve eleştirmek zorunda kalıyoruz. Doğrusu bu durumdan çok rahatsızız. Gerçekten isteğimiz şehrimize yapılması istenen her dokunuşta birlikte değerlendirme yapmaktır. Kamuoyu da bizden bunu istemektedir.” Diye konuştu.

Boztepe sit alanı ilan edilmeli

Başkan Eriş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Boztepe'nin daha fazla bozulmasını önlemek için doğal sit alanı ilan edilmesi gerekir. Ya da ikinci bir seçenek olan Ordu Belediyesi dönemindeki 2005 yılında mecliste karar altına alınan ''Boztepe Öngörünüm Plan Notları''nın yeniden revize edilerek güncellenmesinin sağlanması gerekir.” Soner ÖZDEMİR

Boztepe Katliam 3

Ordu Boztepe'ye nasıl gidilir? Boztepe Teleferik Ücreti - Boztepe Teleferik Çalışma Saatleri Ordu Boztepe'ye nasıl gidilir? Boztepe Teleferik Ücreti - Boztepe Teleferik Çalışma Saatleri