Toplantıya Ordu Valisi Muammer Erol, Ak Parti Ordu Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Özer, CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, iş insanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve girişimciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ordu Valisi Muammer Erol, yaşanabilir şehrimiz Ordu’nun sorunları için birlikteliğin önemine vurgu yaptı.

‘Ordu İş Dünyasının Hedef, Sorun ve Beklentilerinin’ konuşulduğu toplantıda sunum yapan OTSO Başkanı Levent Karlıbel, “Yatırımlarından yeterince pay alamayan şehrimizin üzerindeki ataleti atmak için gayret göstermek ve birlikte hareket etmek zorundayız.” Dedi.

Bu şehrin Master Planını yapmak istiyoruz

Başkan Karlıbel, sunumunu şöyle sürdürdü:

“Doğduğumuz ve Doyduğumuz bu kente borcumuz var” bilinci ile yola çıkan bizler, ülke kalkınmasından ve yatırımlarından yeterince pay alamayan şehrimizin üzerindeki ataleti atmak için gayret göstermek ve birlikte hareket etmek zorundayız. Bu şehrin bilinen adıyla “master planını” yapmak istiyoruz.  "Master Plan", büyük bir hedefe veya amaca ulaşmak için belirlenen stratejilerin bütünüdür. Bu plan, belirli bir süre içinde gerçekleştirilecek faaliyetleri, kaynakların nasıl kullanılacağını, kimin ne yapacağını, hangi hedeflere ulaşılacağını ve görevin nasıl ölçüleceğini içerir.

Planlama sadece yapılaşma değildir

Bölgemize bir kalkınma ve gelişme rotası çizerken yapılacak işlerin, yaşayanların ve bölge merkezlerinin kadim kültürüne, hatıralarına, tarıma ormana yeraltı suyuna ve diğer yaşayan organizmalara zarar vermemesi gerekir.  Aksini yaparsak burada “ahali”, “eşraf” kalmaz, “nüfus” kalır.  O nüfus bölgenin kültürü yerine kendi dürtülerini yaşatmak isterse “nüfus” artık “güruh” olur. O güruhun yağma talebi bitmez. Bu nedenlerle planlamada öncelik “ insan ve yaşanabilir bölge” hedefi olmalıdır. 

Mahmut Özer: Önceliklerimizi belirlemeliyiz

Ak Parti Ordu Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Özer ise toplantıda yaptığı konuşmada, “Şehir olarak önceliklerimizi iyi belirlemeliyiz. Ordu’da ana sorun olarak bunu söyleyebilirim. Önceliklerimizi belirleyemiyoruz. Bu nedenle öncelikleri belirleyerek birlik içinde çalışmalıyız. “ dedi.

Özer ayrıca, Ordu’da imar sorununun da aşılması gerektiğini ifade etti.

Seyit Torun: Ordu fındık, bal, kivi ve turizm konusunda desteklenmeli

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun ise konuşmasında, “Önemli olan bu toplantılarda konuşanların hayata geçirilmesidir. Önce avantajlarımızı belirlemeliyiz. Hangi konuda öndeyiz, hangi konuda gerideyiz tespit etmeliyiz. Örneğin fındık, bal, kivi ve turizm de avantajlıyız. Bu konularda Ordu’nun desteklenmesi gerekiyor. Yatırımcılara yer verilmelidir. Sermayenin ilimize gelmesi için yer sorununun da çözülmesi şart.” Diye konuştu.

Naci Şanlıtürk: Ordu İçin birlikte çalışmalıyız

MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk ise toplantıda yaptığı açıklamada, Bu toplantının ana konusu birlikteliktir. Bu birliktelik önemlidir. Ordu olarak bu birliğin sağlanmasıdır. Tabi ilimizin ihtiyaçları var ve bunların tespit edilerek birlikte çalışmamız gerekiyor.” Dedi.

Şanlıtürk açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“İlimizde yapılan güzel hizmetler var. Hepsi için teşekkür ederim. Eksiklikleri de zaten tespit ederek meclise taşıyoruz. Ordu deyince akla tabi önce fındık geliyor. Şuanda kokarca konusunda çalışmalar sürüyor. Fakat bu konunun üzerine daha fazla eğilmeliyiz. Etkin mücadele etmek zorundayız. “

OBB Adına Celal Tezcan toplantıya katıldı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan’da toplantıya katılarak bir konuşma yaptı. Tezcan, Ordu için büyükşehir olarak üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Rektör Orhan Baş: Üniversitenin binaya ihtiyacı var

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş ise toplantıda, Ordu Üniversitesi’nin gelişimi için binaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Rektör Baş, Mühendislik Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu için bina yapılması şart. Üniversitemize verilen ödenek maaşlara yetiyor. Bu nedenle bu konuyu çözmeliyiz diye konuştu.

Toplantı konuşmaların ardından karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi. Soner ÖZDEMİR