CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun , Akkuş’ta tarım ve hayvancılık için hayati öneme sahip Argın Yaylasının Turizm Merkez Statüsünün iptal edilmesinin inşaatçıların önünün açacağını söyledi.

1991 yılında statü verildi 2024 yılında kaldırıldı

Torun, “1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla Turizm Merkezi olarak ilan edilen Akkuş Argın Yaylası’nın, 2 Temmuz Salı günü Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Turizm Merkezi statüsünün iptal edildiğini öğrendik. Argın Yaylası Akkuş İlçe Merkezi’ne 3 kilometre mesafede, Akkuş-Niksar yolu üzerinde bulunan, doğal yapısı bugüne kadar korunmuş önemli bir doğa mirasıdır.” Dedi.

Argın yaylasını katledecekler

Cumhurbaşkanı Kararı’nın üzerine sormak isteriz: Argın Yaylası’nın Turizm Merkezi statüsü neden iptal edildi diyen Torun, “Argın Yaylası’nın inşaat rantına açılması mı planlanıyor? Ülkemizin el değmemiş doğal güzelliklerinden birini daha mı katletmek istiyorsunuz? Ordumuzun tarihi ve doğal güzelliklerinin çağdaş yöntemlerle korunması ve turizme kazandırılması için onlarca yıldır devam eden bir mücadelenin içerisindeyiz. Uzungöl’de yaşanan doğa katliamının bir benzerini Argın Yaylası’nda başlatmaya kalkışmayın! Bu yayla sadece turizm potansiyeli ile değil aynı zamanda bölgede tarım ve hayvancılık ile uğraşan hemşerilerim için hayati önem taşımaktadır. Çocuklarımıza miras olarak beton yığınları bırakmayacağız. Argın Yaylası’na ilişkin her adımınızı dikkatle izliyor olacağız!” diye konuştu. Soner ÖZDEMİR

İdare Mahkemesi Perşembe İçin ÇED Raporu İstedi İdare Mahkemesi Perşembe İçin ÇED Raporu İstedi

Editör: Soner Özdemir