Maden mevzuatının ülke genelinde yarattığı tehdidi ortaya koyabilmek için çalışmalarına devam eden  TEMA Vakf'nın 2020 yılında kamuoyu ile paylaştığı raporda Ordu'nun yüzde 74'ü madenlere ruhsatlı olduğunu gözler önüne serdi.

435 maden ruhsatı var

Vakıf tarafından Ordu ili özelinde hazırlanan son rapora göre; Türkiye’nin en önemli doğa, tarım ve kültür merkezlerinden biri olan ilin yüzde %74’ü IV. Grup madenlere ruhsatlı. Doğası, su varlıkları, meraları ve fındık bahçeleriyle Türkiye’nin  biyolojik çeşitliliğinin ve tarımsal üretiminin teminatı olan bölgenin geleceği,  435 adet IV. Grup maden ruhsatı ile tehdit altında. Çalışma, mevcut ruhsat sahalarının hayata geçmesi halinde, Ordu’nun toprağının, suyunun, doğal varlıklarının, yöre insanının sağlığının ve tarıma dayalı ekonomisinin telafisi imkansız zararlar göreceğini ortaya koyuyor.

Maden-3

Ormanlar tehlike altında

Ordu’nun %74’ü 4. Grup maden ruhsatları ile ruhsatlandırılmıştır.  Ayrıca 8 ilçede maden ruhsatlılık oranı yüzde 90'ın üzerinde. Bu ilçeler Fatsa, Çatalpınar, Çamaş, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz ve Ulubey ruhsat oranlarının ise yüzde 100'e yaklaşan ilçeler arasında yer alıyor.

Orman alanlarının yüzde 65'i, önemli doğa alanlarının yüzde 80'i, tarım alanlarının yüzde 76'sı ve meraların yüzde 64'ü madenlere ruhsatlandırıldı.

Kaynak: TEMA VAKFI