Orduspor Görme Engelliler Spor Kulübü, Ordu Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı eşliğinde Ordu'da farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi. Ordu'da görme engelli vatandaşlar ve Orduspor Görme Engelliler Spor Kulübü ellerindeki pankart dövizlerle birlikte Ordu'da fidangör caddesi olarak bilinen Sırrıpaşa Caddesi'nde yürüdü. Ordu Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı eşliğinde, ellerinde bulunan pankartlar ve beyaz bastonları gerçekleşen yürüyüşe vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. 7-14 Ocak tarihinde 'Beyaz Baston Körler Haftası' dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirilirken, yürüyüşe ise büyük destek verildi. 

görme engelliler

Orduspor Görme Engelliler Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Yavuz, yürüyüşün ardından yaptığı açıklamada, “Görme engelli bireylerin bağımsızlığının en büyük simgesi olan beyaz bastonun toplumsal hafızada daha iyi bilinmesi ve halkın bilgilenmesi açısından bu yürüyüşü gerçekleştirdik. Biz görme engellilerin yaşadığımız şehirde özgürce yürüyebilmeleri, bağımsız hareket edebilmesi için beyaz bastonumuz oldukça önem arz ediyor. Bu hususta özellikle yerel yönetimlerin kamusal alanlardaki çalışmaları hızla devam etmektedir. Bizim daha iyi imkanlarda şehrimizde mutlu ve gülen yüzle yürüyebilmemiz için belediyelerimiz ellerinden geleni yapıyorlar ama tamamlanması gerekenler de var. Toplumsal hafızadaki engellilere bakış açısının olumlu yönde değişmesi, halkımızın bilinçlenmesi ve daha mutlu yarınlar için bizimle birlikte yürüyen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

7-14 Ocak Beyaz Baston Dünya Görme Engelliler Haftası Nedir ?

Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş engelli hareketidir. Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Körler Haftası’  olarak kabul edilmektedir.

SAMET KARADAĞ

Editör: Samet Karadağ