Öymen, dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "CHP'nin Genel Başkanı olmak için aday oldum. 2023 seçimlerinde iktidarı değiştirmek için birlikte çalışalım" dedi.

Örsan Öymen kimdir?

1965 yılında Ankara'da doğan Örsan Öymen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Felsefe bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını New York Üniversitesi'nde Felsefe alanında, doktorasını da ODTÜ Felsefe alanında yaptı.

Öymen, akademik kariyerinin yanı sıra, gazetecilik ve siyaset alanında da aktif görevler aldı. 1990'lı yıllarda, "Cumhuriyet" ve "Milliyet" gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. 2002-2007 yılları arasında CHP'den İstanbul milletvekili olarak görev yaptı.

Öymen'in babası kimdir?

Örsan Öymen'in babası, 1938-1987 yılları arasında gazetecilik ve televizyonculuk yapan Mustafa Örsan Öymen'dir. Mustafa Örsan Öymen, Tercüman, Dünya, Ulus, Öncü gazetelerinde çalıştı. Uzun yıllar Alman Radyo Televizyonu'nda (WDR) radyo programcılığı, muhabirlik ve yorumculuk yaptı.

Örsan Öymen'in adaylığı ne anlama geliyor?

Örsan Öymen'in adaylığı, CHP'de değişim beklentisini yansıtıyor. Öymen, 68'liler kuşağının önemli isimlerinden biri olarak biliniyor. CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı daha genç ve dinamik bir isim olarak öne çıkıyor.

Öymen'in adaylığı, CHP'nin 2023 seçimlerinde iktidara ulaşma şansını artırabilir. Ancak, Öymen'in adaylığının, CHP içindeki mevcut kutuplaşmayı da daha da derinleştirebileceği yorumları da yapılıyor. Haber Merkezi