banner75

İkinci dünya savaşı Avrupa faşizminin ,Sovyetler birliği sosyalizmi arasında üstünlük sağlama çabasının sonucu olarak gerçekleşmiş.Sovyetler birliği savaşı kazanarak ,Avrupa faşizmini sonlandırmıştır.Amerika Japanon savaşı galibiyeti ile batının emperyalist silahlı gücü İngilterenin yerine geçmiştir.İkinci dünya savaşı sona erdiğinde batının emperyalist lideri Amerika.Doğunun sosyalist lideri sovyetler birliği Dünyayı yeni baştan bölüşüme girdiler.Yeni dünya düzeninde Türkiye cumhuriyeti hangi blok içinde yer alacağına karar vermek durumunda kaldı.

Dönemin lideri İsmet İnönü Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi olan kapitalist sistemin batı değerlerini tercih ederek batı bloku içinde yerini aldı.O tarihten itibaren Amerika liderliğinde kurulan Nato müttefiki olarak günümüze gelindi.

!950 seçimlerinde iktidarı ele geçiren Demokrat parti hızla emperyalist güçlerin Amerika eliyle ülkemize girmesine ,İsmet İnönü engel olamadı.Emperyalist güçlere karşı verilmiş savaş sonunda elde edilmiş ekonomik,sosyal ve siyasi bağımsızlık ,emperyalist güçler lehine dönüşmeye başladı.!960 askeri darbe ile yapılan anayasa Cumhuriyetin kurucu anayasasının yerini aldı.!960 yıllarda yeni anayasaya uygun emperyalist güçlerle bütünleşme devam ederken İsmet İnönü ortanın solundayım diyerek gidişe engel olmak istedi.Ortanın solu olarak emperyalist güçlere karşı çıkarak milli kapitalist sistem içinde kuruluş felsefesine dönerek bağımsızlığı devam ettirmek istedi.Seçimlerde halkın desteğini alıp iktidar olamadı.İktidar olan Adalet partisi emperyalist güçlerle iş birliğini sürdürerek süreç devam etti.

1960 ın sonlarına doğru emperyalist güçlere karşı mücadele veren genç üniversiteli öğrenciler idam edilerek toplum sindirilmiş ,emperyalist ilişkiler gelişerek devam etmişlerdir.

1970 li yıllar sağ sol kavgası ile geçmiş 1980 yılında ülke yeni bir askeri darbe ile Siyasi partiler kapatılmış,darbe yönetimi ülkeyi yönetir olmuştu.

Darbe yönetimi Özal eliyle 24 ocak karalarını alarak liberal sisteme geçiş yaptı.Liberal sistem ile Türkiye Cumhuriyeti emperyalist güçlerin istekleri doğrultusunda dünyaya açıldı. Kur Türk lirası karşısında serbest oldu.Artık yabancı para ticaretin içinde hızla yerini aldı.Özelleştirme adı altında milli varlılar emperyalist güçlrer tarafından ortak ya da satın alınarak işletmelerine el konuldu.Yabancı sermaye yatırımları ile ülkeyi borçlandırdı.Ekonomi dişarıya bağımlı hale geldi.Yerli hayvan ırkları yok edildi.Yerli tohumun yerini yabancı tohumlar aldı.Dolaysıyla tarım da dışarıya bağımlı hale geldi.

Emperyalist güçler kendilerine direnen Atatürkçü cumhuriyet felsefesini yok etmek için ılımlı İslam adı altında ihvan felsefesini orta doğu üzerinden Türkiye cumhuriyetine dayattı.2003 de iktidar olan Ak Parti ,1950 den sonra sürekli yıpratılan Cumhuriyet ilkelerini ve kurumlarını yok etme çabalarını sürdürmeye ihvan sevdası ile devam etmektedir..Devlet, tarikat, siyaset ortaklığı ile yönetilir haldedir.Liyakatın yerini mensuplar almış durumdadır.

Yaşanan sürecin sonunda ülke yoksullaşmış.Fakirlik dibe vurmuştur.Çifçiler tarlaya gübre atamaz hale gelmiştir.

Emperyalist güçler yerli iş birlikçiler olmadan ülkeye giremezler.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74