Elbette ki hepimiz çeşitli kararları alırken zorlanırız. Ama bu takıntı haline geldiyse de işler iyice sarpa sarabilir. Ordu Futbolu maalesef bu takıntının içerisinde saplandı gitti. Hep ikili kararlar sonrasında yanlış kararı verdi, şimdi ise Orduspor’un gelmesiyle birlikte bütün bunların suçlusu Orduspor oldu. Oyun bozan Orduspor… Öyle mi bakalım.

Orduspor 2.Amatör Lig’de şampiyonluk yaşadı ama bu şampiyonluk bazılarını rahatsız etti. Bazıları Orduspor’un yeşil sahalara dönmesini Ordu’da futbolun bir parçaya daha bölündüğünü söylerken bazıları ise efsanenin döneceğini düşünmeyecek olacaklardı ki Orduspor demekten aciz oldukları için ‘Valinin Takımı’ söylemlerini takındı. Bunu diyenler ‘Belediye’nin Takımı’ projesinin bir parçası olduklarını çabuk unuttular sanırım, biraz hatırlatalım o zaman.


Hatırlarsınız, Ordu Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Enver Yılmaz 2016 yılının son gününde  kendi deyimiyle ‘bir güzel haber’ vererek Mayıs ayında 'Ordu Stadı' inşaatına başlanacağını belirtmişti. 90 Milyon, 103 Milyon, 120 Milyon derken maliyet 150’in üzerine çıktı. Çıkmaya da devam etti. Adı Yeni olan Stadyumda karşılaşmaları oynanırken kimseyi tatmin etmedi. Bu süreçte Yılmaz’ın görevde olduğu Ordu Büyükşehir Belediyesi proje takımına paralar aktardı hem de ne paralar. Az önce Enver Yılmaz demiştik değil mi ? Kendisi şimdilerde ne ile uğraşıyor peki, Orduspor’un sezon başında sahaya çıkmak için FIFA’dan aldığı dosyaları TFF’de geciktirmek için engel olmaya çalışıyor. Neyse biz konuyu dağıtmayalım.

Belediye Başkanları’nın oturduğu koltuk mu söyletiyor bilemem ama ‘bir güzel haber’ de 2019 yılında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’den gelmişti. ‘Efsane Geri Dönüyor, demişti Güler’ Ama birilerinin yanlış bilgisinin kurbanı olacak ki ‘Efsane Orduspor’ dediği takım Altaş Soyaspor, Soyaspor Gençlik ve son adıyla Yeni Mahalle 52 Spor’du. Bu takım için 1.Amatör için ilk etapta aktarılan para 1.650.000 TL. Kalem kalem ortaya çıktı, inkar eden olmadı. O dönemim başkanları 500 liraya Şanlıurfa’dan futbolcusunu getiremedi ama üç yıl sonra son model araba alarak başkanlığı bıraktı.

Sonuç olarak; Pazartesi ve Salı günü Ordu’da iki tane maç var. Orduspor olduğunu iddia eden, Orduspor isminin, büyüklüğünün arkasına sığınan ve başarısızlıkta ne yöne gideceğini bilen Ordu şehrinin iki takımının maçı. Ordu’da futbol şöleni olacak. Sadece adı ‘Yeni’ olan stadyum dolup taşacak. Orduspor değil Ordu Futbolu kazanacak. Başarılar diliyorum.

SAMET KARADAĞ / KÖŞE YAZISI