Türk müziği sanatçısı ve aynı zamanda mühendis olan Özhan Eren kimdir? Kaç yaşındadır? Detayları haberimizde..

Özhan Eren Kimdir

Özhan Eren, Türk harita mühendisi, besteci ve şarkı yazarıdır. 8 Mart 1959 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. İlkokul eğitimini memleketi Amasya'da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini Ankara'da gerçekleştirerek harita mühendisi unvanını aldı. Mühendislik kariyeri boyunca Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çalıştı ve bu süreçte topraklarını ve insanlarını yakından tanıma fırsatı buldu.

Müziğe olan ilgisi, lise yıllarında okul orkestrasında başladı. Daha sonra kendi bestelerini oluşturarak Türk Müziği'nin çeşitli formlarında eserler üretmeye başladı. Bu besteleri zamanla TRT Repertuvarı'nda yer buldu. Özel dersler ve koro çalışmalarıyla müziğe olan bağlılığını sürdürdü.

Müziğin önemli bir parçası olduğunu düşündüğü dönemde İstanbul'a taşındı. Sinema filmleri, televizyon dizileri, belgeseller ve reklamlar için müzikler yaparak bu alanda da başarılı işlere imza attı. Özellikle "Kara Tren" adlı türküsü, yurt içi ve yurt dışında büyük övgüler aldı.

Özhan Eren, birçok albüm hazırladı. İlk solo albümü "Güle Yazdım" tamamen kendi bestelerinden oluşmaktadır. "Turnalara Tutun da Gel" adlı ikinci solo albümü, dinleyicilerle buluştu. Ayrıca Sarıkamış Harekatı ve o dönemin atmosferini konu alan "Sarıkamış’lı Geçmiş Zaman" adlı albümü de müzikseverlerle paylaşıldı.

Sanatçının kendi bestelerinden oluşan son solo albümü "Kime Sorsam" 2005 yılında yayınlandı. Eren'in Sarıkamış'a Giden Yol adlı kitabı, Sarıkamış Türküsü'nün hikayesini ve 1875-1915 yılları arasında yaşanan trajik olayların arka planını anlatmaktadır. Kitap, ALFA Yayınları tarafından 2005 Aralık ayında okurlarla buluştu.

Özhan Eren Kaç Yaşındadır

8 Mart 1959 doğumlu olan Özhan Eren 64 yaşındadır.

Sofyan Amrabat Galatasaray'a transfer oldu mu? Sofyan Amrabat kimdir? Sofyan Amrabat Galatasaray'a transfer oldu mu? Sofyan Amrabat kimdir?