Prestij Proje olarak açıklanan ve su altında kalan melet Park inşaat alanında çalışmalar tekrar başladı.

ORKENT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen, inşaat alanında açıklama yaparak, “Yaşanan olayın Park Melet Projesi inşaat çalışmasıyla ilgili hiçbir alakası olmadığını ve inşaat alanında 24 fore kazık zarar gördü.” Dedi.

Her inşaat sahasında olabilecek bir olay

Park Melet Projesini yaptığımız bölgede bir süre önce bir olay yaşandı diyen Şen, “Yaşanan bu olay Tüm Türkiye’de olduğu gibi her inşaat sahasında olabilecek mutat bir olay iken maalesef yazılı ve görsel medyada farklı bir şekilde aktarıldı.” Diye konuştu.

orkent 5

Kazanan kamu oldu

Şen açıklamasını şöyle sürdürdü: “OBB Park Melet Projesini başlattığımız bu araziyi satış ihalesine çıkarttı. Bizlerde ORKENT A.Ş. olarak en yüksek fiyatı vererek bu araziyi vatandaşlarımız adına aldık. İhaleye çıkan bedelin kat ve kat üstünde bir teklif vererek arsayı aldık. Kazanan kamu oldu.”

Motorun borusu patlayarak heyelana yol açtı

Ordu Park Melet Projesinin inşaat alanı şuan toprağın tam 7 metre 70 santimetre altında ve melet ırmağının akış kodunun da altında olduğuna dikkat çeken Şen, “Bu bölgede inşaat yapmak öyle kolay değil. Park Melet Projesinde fore kazıkların çöktüğü gün tabandan ve çevreden gelen suların inşaat sahasını ve çalışmaları aksatmaması için devasa motorlarla ırmağa basıyoruz. 60 santimetre çapındaki boruyla yer altı suyunu deşarj ediyoruz. Olayın yaşandığı gün o devasa motorlarının bir tanesinin borusu patlıyor. Patlayan boru fore kazığın arkasından zemin sıvılaşmasına sebebiyet veriyor. O bölgede yaklaşık 18 metrelik bir bölümde heyelan yani toprak kayması oluyor. Bunun inşaat alanıyla hiçbir ilgisi yok.” Dedi.

orkent 2

500 araçlık otopark yapacağız

 Şen, son olarak şunları söyledi: “Biz sadece çalışmayı engellemesin diye yaptığımız çalışmadan kaynaklanıyor. O gece bölgede elektrikler kesiliyor. Tüm motorlar devre dışı kalıyor ve jeneratörler yeterli olmuyor. Yani 24 tane fore kazık çöktü. Bu alana Ordu’nun en büyük otoparkını yapıyoruz. Burada yönetmeliğin üstüne çıkarak 500 araçlık kapalı otopark yapıyoruz.”  Haber merkezi

orkent 4

Editör: Soner Özdemir