Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri tarafından yapılan basın açıklamasında, projenin "kamu yararı" taşımadığı ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı vurgulandı. Projenin toplam bedeli 57 milyon 500 bin lira olarak açıklanırken, bu bedelin 50 milyon lirasının dağdan patlatma yöntemiyle sökülecek taşlarla deniz doldurmak için kullanılacağı belirtildi.

Doğaya ve "Sakin Şehir" Kriterlerine Aykırı

Açıklamada, projenin hem deniz hem de kıyıdaki doğal yapıyı bozacağı, "rekreatif" amaçlı bir projeye uygun olmadığı ve Perşembe'nin "Sakin Şehir" ünvanına aykırı olduğu ifade edildi. Proje kapsamında kullanılacak iş makineleri ve kamyon seferlerinin de ilçenin sakinliğini bozacağı ve trafiği artıracağı dile getirildi.

Bilim İnsanları da Uyarıyor

Bilim insanlarının da kıyı dolgularının kıyı erozyonunu tetiklediğini, kıyıya özgü canlıların yaşama ortamını bozduğunu ve deniz suyunun biyoçeşitliliğini azalttığını belirttiği aktarıldı. Doldurulmak istenen alanın daha önce de dolgu yapılmış bir alan olması ve bu durumun kıyıya zarar vermesi de eleştirildi.

Hukuki Mücadele Başladı

Perşembeliler, kentimizin doğasına geriye dönüşü olmayan zararlar verecek olan bu projenin iptali için hukuki girişimlere başladıklarını ve bu konuda tüm Perşembelilerin desteğini beklediklerini ifade ettiler.

Editör: Atakan Öztürk