Ordu'nun Perşembe ilçesi Şenyurt Mahallesi'nde Soğukpınar, Şenyurt, Anaç, Ekinciler, Bekirli mahallerini kapsayan çinko, bakır, gümüş, kurşun ve altın madeni için başlatılan ÇED sürecine tepki gösteren bölge halkı ve ORÇEV temsilcileri bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.

Toplantıda maden işletmeciliğinin tarım alanlarına ve doğal kaynaklara vereceği zararlar vurgulanırken, "ÇED Gerekli Değildir" kararı çıkması halinde dava açılması için planlama yapıldı.

Belge yoksa inanmayın

Şenyurt Mahalle Muhtarı Mehmet Coşkun’un çağrısıyla yapılan toplantıda konuşan ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Favori Metal Madencilik tarafından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne sunulan ÇED dosyasından bilgiler vererek, “Maden işletmeciliği ile tarım alanlarının yok edilmesi yanında toprağın, suyun kirlenmesi sonucu yaşanacak olumsuzlukları zaten biliyorsunuz. Daha önceki toplantılarda bunlara değinmiştik. Şu an itibarıyla burada maden işletmeciliği yapacak olan şirket Ulubey, Kabadüz, Gölköy ve Mesudiye’de de ÇED başvurusu yaptı. Tarım alanları ve ormanlar yok edilecek. Bu süreç devam ederken sizleri bölmek için çeşitli iddialarda bulunacaklar. Hatta maden şirketi vaz geçmiş de denecek. Sözler uçar. Kim söylerse söylesin önemli olan belgedir. Bir yazılı belge yoksa söylenenlere, verilen sözlere inanmayalım. Bizler belgelerle konuşuyoruz. Elimizde şirketin başvuru dosyası var. Vaz geçilmişse aynı yere başvurusu olmalı ve yayımlanmalı.” dedi.

Tepkimiz sürekli olmalı

Yapılması gerekenlere de değinen Özbucak, “Şu an yapılacak olan ruhsat sahası içindeki ve yakın mahalle halkının birlik ve beraberliğini korumalardır. Maden başvurusu olduğunda Soğukpınar Mahallesi’nde de toplantı yapmıştık. Orada da sizler gibi tepki sesleri çok netti. Sesinizi yükseltmelisiniz. Hatta burada her birimizin oy vereceği ya da üye olduğu parti var. Oy verdiğimiz partilere gidelim. “Canımız yanıyor, sesiniz çıksın” demeliyiz. Bunu yapalım ancak farklılıklarımızı bilerek ortak sorunumuza karşı birlikte mücadele etmeliyiz.” dedi.

Birliğimizi korumalıyız

Perşembe Kent ve Doğa Gönüllülerinden Gül Ersan ise platform oluşturarak iletişimi güçlendirmenin önemini vurguladı. Ersan, “Birliğinizi korumalısınız ayrıca iletişim için kendi aranızda diğer mahallelilerle birlikte platform oluşturmalısınız ki, her gelişmeye karşı ortaklık sağlanabilsin. Buradaki maden Perşembe merkezde yaşayanları da etkileyecek, aynı şekilde Perşembe merkezdeki bir deniz dolgusu da sizleri etkileyecek. Birlikte olmalıyız.” çağrısı yaptı.

ORÇEV: Tüm ilçeleriniz maden sahası oldu ORÇEV: Tüm ilçeleriniz maden sahası oldu

Editör: Atakan Öztürk