Pi Günü'nün 14 Mart'ta kutlanmasının bir sebebi var. Amerikan tarih formatında bu tarih 3/14 olarak yazılır. Bu da Pi'nin ilk üç basamağını ve yaygın kullanılan ondalık basamağını temsil eder. 1.59'da ise saatin 3.14'ü göstermesi, kutlamayı daha da anlamlı hale getirir.

Peki Pi Günü neden 14 Mart'ta kutlanır?

Sebep oldukça basit! Amerikan tarih formatında 14 Mart tarihi 3/14 olarak görünür. Bu da pi sayısının ilk üç basamağını temsil eder. Dahası, saat 1:59'da kutlama yapmak, pi sayısının ilk on basamağı olan 3,14159'u da anımsatır.

Pi Günü Nedir

Peki Pi Günü nasıl kutlanır?

Pi Günü'nde matematiğin keyfini çıkarmak için birçok farklı yol var. Okullarda ve bilim merkezlerinde pi sayısıyla ilgili çeşitli etkinlikler ve yarışmalar düzenleniyor. Pastanelerde pi sayısına benzeyen daire şeklinde pastalar ve börekler pişiriliyor. Hatta bazı insanlar pi sayısını ezberlemek için özel yarışmalara bile katılıyor.

Pi sayısı nedir?

Pi sayısı, dairenin çevresini çapına oranlayan bir matematik sabitidir. Sonsuz ondalık basamağına sahip olan bu sayı, matematiğin ve bilimin birçok farklı alanında kullanılıyor.

Arıcılara Apiterapi eğitimi başladı Arıcılara Apiterapi eğitimi başladı

Editör: Zeynep Telci