Sevginin ruh sağlığımızı iyileştirebilen önemli bir faktör olduğunu dile getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilek Günaydın, “Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde sevginin ve destekleyici ilişkilerin rolü oldukça büyüktür. Sevgi, duygusal bağları güçlendirir, stresi azaltır, anksiyeteyi ve depresyonu hafifletebilir, özsaygıyı artırabilir ve genel ruh halini iyileştirebilir” dedi.

Medical Park Ordu Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Dilek Günaydın,14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle sevginin iyileştirici gücü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sevgi tedaviyi kolaylaştırıyor

Psikiyatrik hastalıklarla mücadele eden kişiler için sevgi ve anlayış dolu bir ilişkinin tedavi sürecinde destekleyici bir etkiye sahip olabildiğini belirten Uzm. Dr. Günaydın; “Sevgililer Günü gibi günler, bu duygusal bağların ve ilişkilerin önemini vurgulamak için harika bir fırsattır. İlişkilerde bağlılığı artırabilir ve psikolojik refahı güçlendirebilir. Bu özel gün, sevdiklerimize olan sevgimizi ifade etmek ve birlikte geçirdiğimiz zamanı değerlendirmek için güzel bir fırsattır” diye konuştu.

 Bağışıklığı güçlendiriyor

Sevginin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olabileceğini gösteren bazı araştırmalar olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Günaydın, “Sevgi ve bağlılık dolu ilişkilerin, stresi azalttığı, stresin bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen etkilerini dengelediği düşünülmektedir. Günlük yaşamda stresin tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Stres, kortizol gibi hormonların salınmasına neden olarak bağışıklık sistemini zayıflatabilirken, sevgi ve destekleyici ilişkilerin varlığı, stresle başa çıkma becerilerini artırabilir ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir” dedi.

Stresi azaltıyor

Sevginin ve mutlu ilişkilerin beyinde olumlu kimyasalların salgılanmasını sağladığını ve bu durumun da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Günaydın, “Örneğin, endorfin ve oksitosin gibi kimyasalların salınması, stresi azaltabilir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Pozitif sosyal ilişkilerin ve sevginin genel sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Sevginin gücü, her gün hayatımıza anlam ve değer katmaktadır” diyerek sözleri i sonlandırdı. Haber merkezi

Psikolog İremnur Aktaş:”Biorezonans yöntemiyle tek seansta sigarayı bıraktırıyoruz” Psikolog İremnur Aktaş:”Biorezonans yöntemiyle tek seansta sigarayı bıraktırıyoruz”

Editör: Soner Özdemir