Dr. Şenay Yener Öztürk Kliniğinde görev yapan Diyetisyen Tuğba Tomakin, on bir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutmaya başlayan vatandaşlarımız için beslenme önerilerinde bulundu.

 Ramazan ayında vücut sağlığına dikkat edilmesine gerektiğini belirten Tomakin,” Ramazan gelmesiyle birlikte başta susuzluk olmak üzere halsizlik, baş dönmesi görülebilir. Bunun için beslenmemizde de bazı değişimler yapılmalıdır. 16 saat açlık sonrasında iftardan sonraki 8 saate 4 öğün sığdırmaya çalışacağız, bunun için iftar, 15 dk sonra akşam yemeği yiyip, 1,5 saat sonra gece öğünü yapılmalıdır. Bu geçen sürede 20 dakika hafif yürüyüş yaparak yavaşlama eğilimindeki metabolizmaya hız kazandırabiliriz” diye konuştu.

Ramazan Su

“Su tüketimine özen gösterilmeli”

Tomakin,” Mutlaka sahura kalkılmalı ve tercih edilen yiyecekler kolay hazmedilir olup yeterli enerji içermelidir. Süt, yumurta, peynir gibi proteinden zengin besinlerin yanında bol su tüketerek yeterli sıvı alımı da sağlanmalıdır. İftarda boş olan midenin ilk besini oda sıcaklığındaki su olmalı ve iftar ile sahur arasındaki kısıtlı zaman aralığında az az sık sık su tüketmeye özen gösterilmelidir “ ifadelerini kullandı.

“Fazla Kalorili yemekler sağlığı tehdit ediyor “

İftar sofralarında servis edilen fazla kalorili ve hızlı hazırlanan yemekler, hem kilo alımına hem de çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini vurgulan Tomakin,” Servis edilen yiyecekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalı ve çok çiğneyerek tüketilmelidir. Tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli pirinç, kuru baklagiller, sebze ve meyve gibi kan şekerini yavaş yükselten ve posa içeriği zengin olan besinler tercih edilmelidir. Dışarıda iftar yemeklerinden kaçınılmalıdır. Çok hızlı servis edilen, fazla kalorili yemekler ciddi sağlık ve kilo tehdidi oluşturabilir. Oruç tutarken tokluk hissini uzatmak ve sağlıklı bir şekilde beslenmek için posa miktarı fazla olan besinleri tercih etmek önemlidir” dedi.

Sağlıklı Beslenme

Tomakin, Ramazan ayında değişen beslenme düzeninin uyku düzenini de etkilediğini belirtti. Kaliteli ve derin bir uyku için yatmadan önce papatya, melisa, ıhlamur, rezene gibi sakinleştirici çaylar içilmesini gerektiğini önerdi.

Özel Haber/ Zeynep TELCİ

Ordu'da Ramazan Coşkusu Çocuklarla Buluşuyor Ordu'da Ramazan Coşkusu Çocuklarla Buluşuyor

Editör: Zeynep Telci