CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi ilk Başpehlivanı olan, 2004, 2007, 2008, 2016 yılları Kırkpınar Başpehlivanı olan Recep Kara CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 11. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde mücadele etti. Geçtiğimiz Cuma günü başlayan güreşler hava muhalefeti nedeniyle Pazartesi geç saate kadar sürdü. 74 Başpehlivan’ın kayıt yaptırdığı güreşlerin ilk turunda 10 çift güreşirken, 54 Başpehlivan direkt tur atladı. Recep Kara'nın da yer aldığı 64 Başpehlivan’ın kura çektiği 2.tur güreşlerinde 32 çift güreş yapıldı ve Kara bu turda Ahmet Selbest'i geçti.

Bir dönem Ordu Büyükşehir Belediyesi sporcusu ve Spor Daire başkanlığı yapan Recep Kara, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 11. Yağlı Pehlivan Güreşleri 3.Tur maçında iise Faruk Akkoyun karşısında kaybetti. Recep Kara'nın 3.Tur'da elendiği güreşler devam ederken Recep Kara bu güreş müsabakalarını puansız geçti. Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, altın kemeri boynuna takan İsmail Balaban’a 500 bin lira, ikinci olan Hüseyin Gümüşalan’a 200 bin lira ve üçüncülük kürsüsünde yer alan Orhan Okulu ve Serdar Yıldırım’a 150’şer bin lira para ödülü verdi. Elmalı Güreş Ağası Hasan Çetin de tüm boylarda derece yapanlara toplamda 325 bin lira ödül verdi.

3 gün olarak planlanan ancak hava muhalefeti nedeniyle 4. güne uzayan güreşlerde, İsmail Balaban finalde Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek altın kemeri boynuna taktı.