Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak tanınır. İş hayatındaki etkileyici başarıları ve TOBB Başkanlığı gibi önemli görevlerdeki liderliğiyle bilinir. Peki, Rifat Hisarcıklıoğlu kimdir ne iş yapar? Rifat Hisarcıklıoğlu serveti ne kadar? İşte detaylar...

Rifat Hisarcıklıoğlu Kimdir

Rifat Hisarcıklıoğlu kimdir ne iş yapar?

M. Rifat Hisarcıklıoğlu kimdir?

Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu, 22 Kasım 1955'te Ankara'da doğmuş bir Türk iş insanıdır. Aslen Kayserili olan Hisarcıklıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) başkanıdır.

Eğitimi:

 • 1973 yılında TED Ankara Koleji'nden mezun oldu.
 • 1977 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu.

İş Hayatı:

 • İş hayatına aile şirketinde başladı.
 • Günümüzde yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren Eskihisar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Sivil Toplum Kuruluşları:

 • 1992 yılında Ankara Ticaret Odası Meclis Üyeliğine seçildi.
 • 2001 yılında Ankara Ticaret Odası Başkanı seçildi.
 • 2002 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı seçildi.
 • 2003 yılından beri TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi mütevelli heyeti başkanıdır.
 • 2018 yılından beri Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Ödüller:

 • 2004 yılında "Yılın İşadamı" seçildi.
 • 2005 yılında "Türkiye'nin En Güçlü 100 İsmi" arasında yer aldı.
 • 2007 yılında "Altın Başarı Ödülü" aldı.
 • 2013 yılında "Forbes Türkiye'nin En Zengin 100 Kişisi" listesinde 53. sırada yer aldı.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Rifat Hisarcıklıoğlu serveti ne kadar?

M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun tam serveti net olarak bilinmemektedir. Forbes Türkiye'nin 2023 yılı "En Zengin 100 Kişisi" listesinde 1.2 milyar dolarlık servetiyle 42. sırada yer almaktadır.

Ancak bu servetin sadece Hisarcıklıoğlu'nun kişisel serveti olmadığını, Eskihisar Şirketler Grubu'nun da değerini içerdiğini belirtmek önemlidir. Eskihisar Şirketler Grubu, yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörleri gibi birçok alanda faaliyet gösteren bir şirketler grubudur.

Hisarcıklıoğlu'nun serveti, TOBB Başkanlığı ve diğer sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerinden elde ettiği maaşlardan oluşmamaktadır. Servetinin kaynağı, Eskihisar Şirketler Grubu'nun faaliyetlerinden elde ettiği kârlardır.

Hisarcıklıoğlu'nun servetinin büyük bir kısmının gayrimenkul yatırımlarından oluştuğu tahmin edilmektedir. Ankara'daki Armada ve Plaza alışveriş merkezleri, Hisarcıklıoğlu'na ait gayrimenkullerin arasında yer almaktadır.

Hisarcıklıoğlu, servetinin bir kısmını hayırseverlik faaliyetlerine de ayırmaktadır. 2016 yılında, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ne 100 milyon TL bağışlamıştır.

Rifat Hisarcıklıoğlu özgeçmişi

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, aslen Kayserili olup lise eğitimini Ankara TED Koleji'nde tamamladıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi İktisat ve İşletme Bölümü'nden lisans derecesi almıştır. Profesyonel iş yaşamına aile şirketinde başlamış olan Hisarcıklıoğlu, günümüzde yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörleri gibi alanlarda faaliyet gösteren Eskihisar Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmektedir.

1992 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyeliği'ne seçilen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nda bir yıl süren Başkan Yardımcılığı görevini takiben 2001 yılında Başkan olarak atanmış ve 2002, 2005, 2009, 2013, 2018 ve 2023 yıllarında yeniden TOBB Başkanı seçilmiştir.

Uluslararası arenada da aktif olan Hisarcıklıoğlu'nun görev aldığı kuruluşlar arasında Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanlığı, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcılığı, İslam Ticaret ve Kalkınma Odası (ICCD) Başkan Yardımcılığı ve Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) Başkan Yardımcılığı gibi önemli pozisyonlar bulunmaktadır.

Ulusal düzeyde de etkin olan Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Onursal Başkanlığı, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Onursal Başkanlığı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı gibi görevlerin yanı sıra Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli pozisyonları da üstlenmiştir.

Ayrıca, çeşitli ülkelerden aldığı madalya ve nişanların yanı sıra Fahri Doktora Unvanları ve Fahri Hemşehrilik Beratları da bulunmaktadır. Bu ödüller arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Dostluk Nişanı, Almanya Federal Cumhuriyeti Devlet Nişanı, İspanya Sivil Liyakat Nişanı Encomienda Payesi, Fransa Devlet Nişanı gibi uluslararası ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden Fahri Hemşehrilik Beratları bulunmaktadır.

Editör: Kerim Gültaş