Daha önce eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı'nda CAT-2 sisteminin kurulmasının mümkün olmadığını söylemişti. Ancak, geçtiğimiz yıl açılan Rize-Artvin Havalimanı'na CAT-2 (o1y) sisteminin kurulacağı açıklandı.

Rize Milletvekili Muhammed Avcı, yaptığı açıklamada, "Rize-Artvin Havalimanı yüksek teknik donanımda yapıldı. Ancak Rize'nin dik ve yüksek sıradağları, sistemin tam kapasite verimlilikte çalışmasına mani olmaktaydı. Konuyla ilgili DHMİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gelerek gerekli ihtiyaçları belirledik." dedi.

Rize-Artvin Havalimanı'na ikinci ILS sistemi kurulmasını ve pistin CAT-2 olacak şekilde ışıklandırılması çalışmalarına hızlı şekilde başladığını belirten Avcı, "Türkiye'de ikinci ILS sisteminin çok az havalimanında olduğu bilinmektedir." ifadelerini kullandı.

Ordu-Giresun Havalimanı'nda CAT-2 sisteminin kurulmasının maliyeti 10 milyon Euro olarak tahmin ediliyor.

Profesör Uyardı: Ordu-Giresun Havalimanında Çökmeler Var! Bakım Maliyeti 177 Milyon Lira Profesör Uyardı: Ordu-Giresun Havalimanında Çökmeler Var! Bakım Maliyeti 177 Milyon Lira