AppSumo'nun kurucusu ve CEO'su Noah Kagan, sadece 60 dolarlık bir başlangıç bütçesiyle nasıl multimilyoner olduğunu anlatıyor. Kagan, AppSumo'yu 2010 yılında, Apple kullanıcıları için indirimli yazılım paketleri sunan bir site olan MacHeist'i model alarak kurdu.

AppSumo'nun başarı hikayesi

Başlangıçta, Reddit üzerinde popüler bir resim paylaşım hizmeti olan Imgur'un kurucusuyla iletişime geçerek, sattığı ürünün bir yüzdesi karşılığında yazılımın indirimli bir sürümünün tanıtımını yapmasını teklif etti. Pakistan'daki bir geliştiriciye web sitesi kurması için 48 dolar ödeyerek ve alan adı için 12 dolar harcayarak, bir hafta sonu ve toplamda 60 dolar harcayarak işini kurdu.

Kagan, başarılı bir iş kurmak isteyenlere üç kritik ipucu sunuyor:

1. Şimdi Başlayın

Kagan, bir iş kurma sürecinin, çok fazla zamanı kurslara katılarak, kitaplar okuyarak ve YouTube videoları izleyerek geçirmek yerine, hemen harekete geçmeyi gerektirdiğini vurguluyor. Başarılı girişimcilerin önce harekete geçtiklerini, gerçek geri bildirimler aldıklarını ve bu deneyimlerden ders çıkardıklarını belirtiyor.

Appsumo

2. Sorma Becerisini Geliştirin

Küçük bir işletme kurmanın, bir dizi soru sormak ve bu süreçte alışkanlık kazanmak olduğunu ifade ediyor. Kagan, birinden müşteri, ortak olmalarını istemek veya fikirler hakkında geri bildirim almak için sorma becerisi üzerinde pratik yapmanın önemini vurguluyor.

3. Çözülecek Bir Sorun Bulun

Bir işe başlarken, mevcut talebi bulup onu karşılamaya odaklanmanın önemini belirtiyor. Kagan, insanların para vermekten heyecan duyduğu bir sorunu çözmenin önemli olduğunu, işe yarayan bir şey bulduğunuzda ise çabanızı artırmanız gerektiğini söylüyor.

Bu ipuçları, Kagan'ın AppSumo ile elde ettiği başarının temel taşlarını oluşturuyor ve girişimciler için değerli dersler sunuyor.

Noah Kagan'ın başarısının altında yatan temel prensipler, hızlı harekete geçme, etkili iletişim kurma ve gerçek bir ihtiyacı karşılama yeteneğine dayanıyor. Kagan, minimal bir başlangıç bütçesiyle, doğru strateji ve kararlılıkla nasıl büyük bir başarıya ulaşılabileceğinin canlı bir örneğini sunuyor.

AppSumo'nun hikayesi, girişimciler için, büyük düşünmenin ve küçük başlamanın, ardından tutarlı adımlarla ilerlemenin değerini vurguluyor. Kagan'ın deneyimleri, başarıya ulaşmanın anahtarının, sadece fikirlere sahip olmak değil, aynı zamanda bu fikirleri cesurca hayata geçirme ve gerçek dünya problemlerine pratik çözümler sunma yeteneğinde yattığını gösteriyor. Bu yolculuk, aynı zamanda, başarısızlıkların kaçınılmaz olduğunu, ancak bunların dersler çıkarılması gereken deneyimler olarak görülmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

Editör: Samet Varol