Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu’da tek çay üretiminin yapıldığı Perşembe’de verimli arazilerin olduğunu ve üreticilerin de ruhsatlı alanın genişletilmesini istediğini söyledi.

Kaliteli çay

Perşembe’de çay üretiminin yapıldığı arazilerin verimine ve kalitesine de dikkat çeken Başkan Soydan, “İlçede üreticilerimizin arazi verimi uygun. Zaten kaliteli bir çay üretimi yapılıyor. Bu nedenle ruhsatlı alanın genişletilmesini istiyoruz.” Diye konuştu.

Ruhsatlı alan genişletilmeli

Ordu’da sadece Perşembe ilçesinde çay üretildiğini da ifade eden Başkan Soydan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Perşembe ilçemizde 5 mahallede 95 dekar alanda yılda yaklaşık 150 ton civarında çay üretimi gerçekleştiriliyor. Bu üretim miktarını artırmak istiyoruz. Bunu yaparsak hem üreticilerimizin maliyeti azalır hem de daha fazla kar yapar. “

çay 2

Yaş çay için fark ödemesi yapılacak

Öte yandan Ordu’da Perşembeli üreticilerin de yararlandığı 2023 yılı yaş çay ürünü için yapılacak fark ödemesi desteği kilogram başına 30 kuruş olarak belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yaş Çay Üreticilerine 2023 Yılı Yaş Çay Ürünü İçin Fark Ödemesi Desteği Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli listesinde belirlenen havzalarda, desteklemeye esas 2023 yılı üretim sezonunda üretilen ve satışı yapılan yaş çay yaprağına verilecek fark ödemesi desteğine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, ödemeler, ruhsatlı üretici olup, yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden faydalanmak için kamu veya özel sektör işletmelerine başvuruda bulunan ve ruhsatını yenileyen, 2023 yılı üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticiler ile ilk defa 2023 yılı üretim sezonunda yaş çay yaprağı üreterek satışını yapan ruhsatlı üreticilere yapılacak.

Ruhsatlı üreticilere 2023 yılı yaş çay ürünü için fark ödemesi desteğinde bulunulacak. Fark ödemesi desteği kilogram başına 30 kuruş olarak belirlendi.

2023 yılı yaş çay ürünü fark ödemesi desteği, ÇAY-KUR ve Bakanlık tarafından yürütülecek.

Fark ödemesi desteğinden ilk defa yararlanmak isteyen ruhsatlı üreticiler, 29 Aralık'a kadar çiftçi belgesi ve başvuru dilekçesiyle birlikte yaş çay sattıkları kurum veya işletmeye başvuracak. Soner Özdemir

çay 3