Gürcistan, Portekiz ve Çekya'nın olduğu grupta altı puan alarak grup ikincisi olan Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda son 16 turunda Avusturya ile eşleşti. İki takım arasında 2 Temmuz'da oynanacak maç öncesinde ise  Salih Özcan ve Kenan Yıldız, takımın Barsinghausen'de gerçekleştirdiği kampta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özcan ve Yıldız'ın basın toplantısındaki açıklamaları Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde yer alırken Salih Özcan, "Zor bir gruptu, bizim için ilk maçın en zor olacağını düşünüyorduk. Galibiyetle başladık, çok mutlu olduk. İkinci maçta Portekiz'e karşı çok zor olacağını biliyorduk, hayal kırıklığı yaşadık. Son maç Çekya'ya karşı final maçı gibiydi. Onu da çok şükür geçtik. 16 yıl sonra gruptan çıkmamız çok güzeldi. Çok mutluyuz. Turnuva bizim için şimdi başlıyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye-34

Avusturya ile oynayacakları son 16 turu karşılaşmasını değerlendiren Salih Özcan "Leipzig'de bizi çok iyi bir takım bekliyor, çok zor maç olacak. Avusturya'ya karşı oynadığımız hazırlık maçında maalesef kötü bir sonuç aldık. Onu unutmadık. Avusturya takım olarak fiziksel oynuyor, oturmuş bir takım. Son maçımıza göre iyi ve kötü yanlarımızı analiz etmeliyiz. Ona göre maça odaklanmamız gerek. Planımızı kurmalıyız, kendimize güvenirsek inşallah o maçı da alırız. Takıma çok güveniyorum, kazanacak ve turu geçecek kalite bizde var. İçimde bir yara var, 6-1'lik skor iz bıraktı. O yüzden içimde duygu var, herkese cevap vermek istiyorum, bu düşünceyle maça başlamamız gerek. Takımımız Avusturya maçına final gibi bakıyor. İlk maç hazırlık maçıydı, antrenörümüz de birkaç şeyi denedi. Açıkçası, herkes mental olarak şu an daha iyi seviyede. Kazanmak istiyoruz. Hakan Çalhanoğlu kaptanımız, maalesef ikinci sarı kartı gördü, oynayamayacak. Bizim için Samet ve kaptan Hakan çok önemli isimler. Hakan çok tecrübeli, sahada kendini gösteriyor, topu istiyor, takıma rahatlık veriyor. Onun yokluğu bizim için zor olacak ama inşallah onun yerine kim oynarsa elinden geleni yapacaktır." şeklinde konuştu.

Salih Özcan, "Turnuva ağacında tur geçildiğinde ileriki turlar için biraz daha şanslı tarafta gözüküyoruz. Aranızda 'yolumuz açık' diye konuşmalar geçiyor mu?" sorusuna, "Maçtan maça bakıyorum, Avusturya çok iyi takım, öncelikle onları yenmemiz gerek, sonra devamı gelir. Kime karşı oynarsak onu konuşuyoruz. Şimdi Avusturya'ya karşı odaklanmamız gerek." dedi.

Editör: Samet Karadağ