Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2024-2026 yatırım programında Samsun-Sarp demiryolu projesine yer verilmemesi kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon ziyaretinde yaptığı açıklamada, Samsun-Sarp demiryolu projesinin proje çalışmalarının yakında başlayacağını açıklamıştı. Ancak, bakanlık tarafından açıklanan yatırım programında projeye yer verilmemesi, bölgede hayal kırıklığı yarattı.

samsun-sarp-demiryolu

Samsun-Sarp demiryolu projesi, 513 kilometre uzunluğunda ve maliyetli bir proje. Projenin hayata geçmesi durumunda, Samsun ve Sarp arasında hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlanacak. Projenin bölgenin ekonomik kalkınması ve turizm potansiyelinin artırılması açısından da önemli katkıları bekleniyor.

Bakanlığın programında, hızlı tren projelerinden  Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep, Ankara-Afyonkarahisar-İzmir, Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli, Halkalı- Kapıkule'ye öncelik verilecek.

Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin demiryolu ile birbirine bağlanacak Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin demiryolu ile birbirine bağlanacak

Kaynak: Haber: Atakan Öztürk