30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına, Şarkiye mahallesindeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Burada düzenlenen törende, Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi.

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk koyma töreninin ardından, tebrikat törenine geçildi. Valilik Makamında, Vali Muammer Erol beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile birlikte tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yıl dönümü programına Ordu Lisesi önünde yapılan kutlama töreni ile devam edildi.

Burada düzenlenen törene, Vali Muammer Erol, MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nilüfer Balcı, İdare Mahkemesi Başkanı Tayfur Sami Atılgan, 

Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Derya Bostancı, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Vali Yardımcıları Hacı Mehmet Kara, Turgay Ergin, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, daire müdürleri, siyasi parti, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. 

bayram kutlama (2)

“Bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz bir abidesi”

 Kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  yapan Jandarma Personel Teğmen Ahmet Aslantürk şu görüşlere yer verdi:

“Tarihimizin şeref sayfalarında biri de bundan 101 yıl önce  26 Ağustos 1922 günü sabah saat 5.30’da dualar eşliğinde Türk topçusunun haykırışıyla Afyon Kocatepe’de başladı. Titizlikle hazırlanmış plan, şahlanmak için emir bekleyen Türk evladının ruhuyla bütünleştiğinde geçilemez denilen cepheler geçilmiş, yıkılamaz denilen mevziler yıkılmış ve 10 gün içerisinde  400 km’lik mesafe sel olup akılarak İzmir’e ulaşıldı ve 30 Ağustos günü Yunan Ordusu kıskaca alınarak bozguna uğratıldı. Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Bu harekat, Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığını bir kez daha kanıtlamıştır. Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz bir abidesi olan 30 Ağustos Zaferi ile milletimizin aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını, vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha  rahmet ve saygıyla anıyor, kahramanlıklarıyla destan yaratmış gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Tarihimizin şanını, atalarımızın yüceliğini, Ordumuzun cesaretini, Türk’ün karşı konulmaz gücünü, tüm dünyaya tek kelime ile anlatan 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Jandarma Astsubay Üstçavuş Gamze Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri okudu.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı bayrak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, şehitlerimiz ve rahmete kavuşmuş kahraman gazilerimiz için öğlen namazı öncesinde İbrahim Atik Paşa Orta Camiinde Mevlid-i Şerif okunmasıyla devam etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, akşam saat 20.00’de Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’ndan başlayacak ve İlkadım Anıtı’nda son bulacak “30 Ağustos Zafer Bayramı 101. Yılı Yürüyüşü” ve konserle sona erecek.

bayram kutlama (1)