Şanlıtürk, konuşmasında, Ordu'nun Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde 8 Temmuz Pazar günü meydana gelen yoğun yağışların sel felaketine dönüştüğünü belirtti. Özellikle Çay Mahallesi'nde yaşayan 83 yaşındaki bir teyzenin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği trajik olayı hatırlattı ve "Öncelikle hayatını kaybeden Hatice Kocagöz teyzemize Allah'tan rahmet diliyorum. Selden etkilenen tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı.

Son 10 yılda 305 afet yaşandı

Şanlıtürk, son 10 yıl içinde Ordu'da yaşanan afetlerin sayısına da dikkat çekerek, "Son 10 yıl içerisinde ilimizde 305 afet olmuş, 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir." dedi. Konuşmasında, küresel ısınmanın etkisiyle yaz aylarında Karadeniz bölgesinde ani sağanak yağışların sıkça sel felaketlerine neden olduğunu vurgulayan Şanlıtürk, "Son yağışlarda 2 saat içerisinde metrekareye yaklaşık 186 kilogram yağmur düşmüştür. Bu yağışlar birçok ilçemizde heyelan, toprak kayması, su baskını, dere ve ırmak taşmasına sebep olmuştur." şeklinde konuştu.

Yerel yönetimlerin aldığı önlemler sayesinde olası zararların en aza indirildiğini ancak altyapıya önemli zararlar verildiğini belirten Şanlıtürk, "Bu zararların telafi edilebilmesi için İkizce, Çaybaşı, Akkuş, Gürgentepe, Çamaş, Kabadüz, Fatsa ve Büyükşehir Belediyemize kaynak aktarılarak, bu selin verdiği hasarın en kısa sürede giderileceğine olan inancımız tamdır." diye konuştu.

Şanlıtürk'ün konuşmasında vurguladığı diğer bir konu ise Ordu'nun ulaşım altyapısının güçlendirilmesi gerekliliği oldu. "İlimizin 24 tane karayolu projesinin bitirilmesi gerekmektedir. Özellikle çevre yolunun 2. Etabı, şehir hastanesi bağlantı yolları, Ordu-Kabadüz-Çambaşı Yolu, Ordu-Gölköy Yolu başta olmak üzere devam eden karayolu projelerine gerekli ödenekler aktarılarak bir an önce bitirilmelidir." şeklinde konuşan Şanlıtürk, Aybastı Perşembe Yaylası'nda maden ruhsatı verilmesine de tepki gösterdi ve bu konunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

Son olarak, Argan Yaylası'nın turizm merkezi ilan edilmesi gerektiğini ifade eden Şanlıtürk, "1991 yılında Turizm Merkezi ilan edilen Ordu İlimizin Akkuş İlçesinde İlçe merkezine 3 km mesafedeki 1650 rakımlı Argan Yaylası son yıllarda yapılan yatırımlarla bölgenin önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir." dedi.

Editör: Atakan Öztürk