Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, MHP Altınordu İlçe Başkanı Dinçer Kurucu, MHP İl Kadın Kolları Başkanı İrem Gürsoy Yıldız ve İl Başkan Yardımcısı Aydın Torun’un da katıldığı buluşmada STK temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelindi.

Kadınların yalnız aile içinde değil, toplumun her alanında olması gerektiğini savunan Naci Şanlıtürk, “Kadın aile kadar, siyasette, ekonomide, kültürel ve sosyal hayatta da var olmalıdır. Tarihi referanslarımız bunun için gerekli alt yapıya sahip olduğumuzu bizlere gösterirken bugünün şartları da bunu zorunlu hale getirmektedir” dedi. Şanlıtürk konuşmasına, “Değişen dünyayı kadınsız tahayyül etmemiz, yeni atılımları kadınsız tasarlamamız mümkün değilken, kadınlarımız için tarihi ve kültürel referanslar ışığında bir bakış açısı geliştirmemiz zaruridir ve milli bir meseledir. Bu minvalde, Türkiye büyüyecekse, kadınların güçlenmesi gerekliliği kaçınılmazdır. Kadının güçlenmesi ise sadece ekonomik anlamda yeterli olmayabilir. Elbette kadının ekonomideki varlığı önemlidir. Ancak kadının ailedeki gücünün devamı, siyasette var olması da en az kadının ekonomideki vazgeçilmezliği kadar önemlidir.” diyerek devam etti.

“Türk Kadını Önemli Kazanımlar Elde Etti”

Şanlıtürk 2Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk kadınların aktif bir rol alması gerektiğini belirtirken başta siyaset olmak üzere toplumsal hayata katılımlarındaki sorunlara da değindi.

Şanlıtürk, “Türk kadını önemli kazanımlar elde etti ve bu mücadele kimi çevrelerin sabote etme girişimlerine rağmen yavaş ancak sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 33’ü geçti. Eşit işe eşit ücret kapsamında sorunlar azaldı. Yine kadının eğitimdeki ve sağlıktaki geri kalmışlığı gün geçtikçe azalıyor.” dedi. Şanlıtürk konuşmasını, “Fakat kadının siyaset talebi hususunda sorun hala oldukça büyük. Ancak bu talep azlığını yalnızca kadının özsaygı sorunuyla ifade etmek yanlış olacaktır. Bu hassas konuyu derinlemesine incelemeye tâbi tutmak şarttır” diyerek sonlandırdı.

Naci Şanlıtürk konuşmasının ardından 31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde kadınların Cumhur İttifakı adaylarına da tam destek vereceklerine yürekten inandığını belirtti.

Şanlıtürk: Söz verdik, 20'de 20 yapacağız Şanlıtürk: Söz verdik, 20'de 20 yapacağız

Editör: Merve Tepecik