Milletvekili Naci Şanlıtürk Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de Fındık Çalışma Grubu ile bir araya gelerek başta fındık olmak üzere kahverengi kokarca zararlısı ile mücadele konusunda istişarelerde bulunduklarını belirtti.

Milletvekili Şanlıtürk, konuyla ilgili sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda; “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ''yeşil altın'' diye tabir edilen ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden biri olan fındık için, ürünümüzü üreten şehirlerimizin vekilleriyle kurduğumuz ''Fındık Çalışma Grubu'' ile bir araya gelerek istişarelerde bulunduk.” Dedi.

Şanlıtürk, “Özellikle şehrimizin en önemli girdi kalemleri listesinde birinci sırada yer alan "fındık" için üreticilerimizin lehine olan her kararı hayata geçirmeye, ürünümüzün her yıl daha değerli hale gelmesi için kararlılıkla çalışmaya ve fındığımızın geleceğini tehdit eden kahverengi kokarca zararlısı ile mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Seferberlik başlatılmalı

Ordu’yu adeta istila eden kahverengi kokarca ile ilgili mücadelede Ordu Valiliği, Tarım İl Müdürlüğü ve Büyükşehir belediyesinin gayretleri ile aralık ayından bu yana etkin birkışlak İlaçlaması yapıldığını anımsatan Milletvekili Şentürk, bundan sonra da Tarım Bakanlığı ve ihracatçıların vereceği ilaç desteği ile ziraat odaları ve muhtarlar deneğinin organize edeceği gönüllü çiftçilerin de katılımıyla ilaçlama seferberliğinin başlatılması gerektiği ifade etti.

Tarım Bakanlığından ilaç desteği bekliyoruz

Fındık kurdu zararlısına etki eden ilaçlar kahverengi kokorcaya da etki ettiğini kaydeden Milletvekili Şanlıtürk, “Mayıs, haziran ve temmuz aylarında yapılacak üç tur ilaçlama ile bu zararlının etkisinin en aza indirileceğine inanıyor. Tarım Bakanlığından ilaç desteği talep ediyoruz. Ordu’da verilen mücadelenin başarıya ulaşması bu zararının popülasyonunu en aza indirecek ve diğer bölgelere de katkı sağlayacaktır” diye konuştu. Haber merkezi

Torun: Tarım ve Orman Bakanlığı Kokarcalar İle Birlikte Uykuya Yattı Torun: Tarım ve Orman Bakanlığı Kokarcalar İle Birlikte Uykuya Yattı