Saray'ın günlük masrafı 2024? Sarayda kaç kişi çalışıyor? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Sarayın Günlük Masrafı Ne Kadar

Cumhurbaşkanlığı'nın artan ek ödenekle genişletilen bütçesi, 5 milyar 614 milyon liraya ulaştı. Ancak Saray'ın yıllık giderleri, bu miktarı aşarak 5 milyar 669 milyon lirayı geçti. Bu durum, Saray'ın günlük harcamasının yüzde 52,7 artarak 15 milyon 533 bin 688 liraya ulaştığını gösteriyor.

Geçen yıl Sayıştay'ın yaptığı denetimler sonucu yayımlanan rapor, Cumhurbaşkanlığı'nın harcamalarına dair detayları içeriyordu. Ancak bu yılın raporlarında, harcama kalemlerinin ayrıntıları gizlenmiş durumda. Örneğin, temsil, kırtasiye, temizlik, bitki bakımı ve tıbbi malzeme gibi giderlerin detayları paylaşılmamış.

Rapora göre, Saray'ın malzeme alımı kalemi bir yılda toplam 3 milyar 28 milyon lirayı buluyor. Geçen yılın raporuna göre ise, Cumhurbaşkanlığı'na ayrılan bütçe miktarı 3 milyar 890 milyon 381 bin lira iken, yapılan ek ödemelerle bu miktar 5 milyar 614 milyon 842 bin liraya yükselmiş.

Ancak raporda belirtilene göre, bu ödenekten yapılan harcamalar 5 milyar 363 milyon 433 bin lira olarak kaydedilmiş. Bu da toplam giderlerin, 306 milyon 362 bin lira artarak 5 milyar 669 milyon 796 bin liraya ulaştığı anlamına geliyor. Bu durumda, Cumhurbaşkanlığı'nın ayrılan bütçeyi 54 milyon 653 bin lira aştığı görülüyor.

Raporda, yapılan harcamaların içeriği de detaylı bir şekilde yer alıyor. Bunlar arasında personel giderleri, SGK giderleri, mal ve hizmet giderleri, amortisman giderleri, cari transferler ve proje kapsamında yapılan harcamalar bulunuyor.

Özetle, Cumhurbaşkanlığı'nın harcamalarında geçen yıla kıyasla yüzde 52,7'lik bir artış yaşandığı belirtiliyor. Bu rapor, kamu kaynaklarının kullanımı ve harcama politikaları hakkında önemli bilgiler sunuyor.

Sarayda Kaç Kişi Çalışıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sarayı'nda, genel bakım ve diğer hizmetler için bin 108 yeni işçi istihdam edildi. Bu hamleyle, daha önce taşeron firmalar aracılığıyla gerçekleştirilen hizmetler için kadro açılmasıyla işçi sayısı Haziran sonu itibarıyla 2 bin 374'e yükseldi. Ancak seçimlerden sonra oluşturulan yeni kurullarla birlikte bu sayının daha da artması bekleniyor.

Sarayın inşa edildiği tarihten bu yılın ilk yarısına kadar olan süreçte, Sarayda çalışanların sayısı bilinmesine rağmen, genel temizlik, yemek hizmetleri, bahçe bakımı ve teknik destek gibi alanlarda kaç işçinin görev yaptığı belirsizdi. Ancak bu yılın başından itibaren taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarına alınmasıyla işçi sayısı netleşti. Buna göre, haziran sonu itibarıyla Cumhurbaşkanlığı'nda 1.108 işçi, 479 kadrolu memur ve 787 sözleşmeli personel görev yapıyor.

Editör: Haber Merkezi