Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'deki şehirlerin ortalama yaşam sürelerini açıkladı. Karadeniz Bölgesi'nde en uzun yaşam süresi Trabzon'da 80 yıl olarak kayıtlara geçti. Trabzon'u 79,8 yıl ile Gümüşhane izledi. Ordu ise 79,3 yıl ile Karadeniz Bölgesi'nde en uzun üçüncü yaşam süresine sahip oldu.

Ordu'da ortalama yaşam süresi 79,3 yıl

Ordu'da ortalama yaşam süresi 79,3 yıl olarak açıklandı. Bu rakam, Ordu'nun Karadeniz Bölgesi'nde en uzun üçüncü yaşam süresine sahip şehir olmasını sağladı. Ordu'da erkeklerin ortalama yaşam süresi 76,6  yıl, kadınların ise 83 yıl olarak kayıtlara geçti.

Uzun yaşam süresinin nedenleri

Ordu'da uzun yaşam süresinin nedenleri arasında, temiz hava, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam tarzı gösteriliyor. Ordu, Karadeniz Bölgesi'nin en yeşil illerinden biri. Ayrıca, Ordu mutfağı, taze ve doğal ürünlerle hazırlanıyor. Ordulular, günlük yaşamlarında da genellikle yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteleri tercih ediyorlar.

Uzun yaşam süresi için öneriler

Uzmanlar, uzun yaşam süresi için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stresten uzak durmanın önemli olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, sigarayı bırakmak ve alkol tüketimini azaltmak da uzun yaşam süresini artırabiliyor.

İşte Karadeniz şehirlerinin ortalama yaşam süresi;

trabzon-4

Trabzon 80 yıl

gümüşhane

Gümüşhane 79,8 yıl

giresun-3

Giresun 79,7 yıl

Yamaç Paraşütü-3

Ordu 79,3 yıl

artvin

Artvin 79,3 yıl

BOLU-1-1

Bolu 79,2 yıl

bayburt

Bayburt 79,1 yıl

rizenin-en-guzel-yaylalari-anzer

Rize 79 yıl

Türkiye’de sakinliğini koruyan ilçeler belli oldu! İşte şaşırtan liste Türkiye’de sakinliğini koruyan ilçeler belli oldu! İşte şaşırtan liste

Kaynak: Haber: Atakan Öztürk