Selahattin Demirtaş annesi Sadiye Demirtaş öldü mü? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Selahattin Demirtaş'ın Annesi, Sadiye Demirtaş Öldü Mü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş, solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. 10 Ocak’tan beri tedavi gören Sadiye Demirtaş, son beş gündür Diyarbakır’daki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde bulunuyor.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, annesinin sağlık durumu nedeniyle yetkililere başvuruda bulundu. Talebinin kabul edilmesi üzerine dün Diyarbakır’a getirilen Demirtaş, annesinin yanında bir süre kaldıktan sonra yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde havaalanına götürülerek tekrar cezaevine geri gönderildi.

Sadiye Demirtaş'ın sağlık durumunun iyileşme gösterdiği öğrenildi.

Selahattin Demirtaş Kimdir

Elâzığ doğumlu Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973'te hayata gözlerini açtı. Lise eğitimini tamamladığı 1990 yılından sonra, başlangıçta İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nde okumaya hak kazandı ancak 1993 yılında tekrar sınava girerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kabul edildi. Mezuniyetinin ardından, siyasete girmeden önce serbest avukatlık yapmakla birlikte İnsan Hakları Derneği Diyarbakır şubesinde yöneticilik de yaptı.

2006 yılında Roj TV'deki bir tartışma programına telefonla katılarak, PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında yaptığı yorumlar nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçirdi. 2010'da sonuçlanan davada 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak mahkeme "Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına" karar verdi ve 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verildi.

2007-2008 yılları arasında Demokratik Toplum Partisi'nde aktif görev aldı ve ardından 2008-2014 yılları arasında Barış ve Demokrasi Partisi'nde (BDP) yer aldı. 2012'de, daha geniş bir kitleye ulaşma amacı güden Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) geçerek, HDP ve BDP kadroları arasındaki işbirliğine öncülük etti. Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP'nin eş genel başkanlığına seçildi.

2014 yılı Ağustos ayında Türkiye'de halk oylamasıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldı ve üçüncü oldu. Ancak, siyasi kariyeri boyunca PKK'yı ve Öcalan'ı desteklemesi nedeniyle sık sık eleştirilere maruz kaldı. Partisine yönelik terör operasyonları kapsamında gözaltına alındı ve çeşitli suçlamalarla yargılandı.

Halihazırda Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan Demirtaş, çeşitli suçlamalarla yargılanmaya devam ediyor.

Editör: Deniz İnal