Selahattin Demirtaş'ın Cezası Kaç Yılda Yükseldi? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Selahattin Demirtaş'ın Cezası Kaç Yıl Ceza Almıştı

6-8 Ekim 2014 tarihlerinde, PKK yanlısı kişilerin düzenlediği olaylar ülke genelinde 35 ilde şiddet ve çatışmaların yaşanmasına neden oldu. Bu olaylarda 37 kişi hayatını kaybetti.

Bu vahim olayların ardından 108 kişi hakkında iddianame düzenlendi ve başlatılan dava sürecinde 83 duruşma gerçekleştirildi.

14 Nisan 2023'te yapılan esas hakkındaki mütalaada, 36 sanığın, aralarında Yasin Börü'nün de bulunduğu 6 kişinin öldürülmesi ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ayrıca, firari durumda olan 72 sanığın dosyasının da ayrılması talep edildi.

Devam eden davada bugün karar açıklandı.

Selahattin Demirtaş, başka bir davada suç işlemeye teşvik suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ayrıca Demirtaş'a, Diyarbakır'da yaptığı Nevruz konuşması nedeniyle terör örgütü propagandası suçundan 2 yıl 6 ay, Diyarbakır'da halkı kanunlara uymamaya teşvik suçundan ise 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Bu kararlarla birlikte Selahattin Demirtaş, toplamda 28 yıl 6 ay hapis cezası almış oldu.

Selahattin Demirtaş'ın Cezası Kaç Yıla Yükseldi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 47 suçlamadan yargılandı ve toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza, "devletin birlik ve bütünlüğünü bozma" suçundan 20 yıl ve "suç işlemeye tahrik etme" suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasını içeriyor. Ayrıca, Diyarbakır'da yaptığı Nevruz konuşması nedeniyle "terör örgütü propagandası" suçundan 2 yıl 6 ay ve Diyarbakır'da "halkı kanunlara uymamaya tahrik" suçundan da 1 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Diğer eski HDP MYK üyeleri de çeşitli suçlamalardan dolayı cezalandırıldı. Ali Ürküt, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım"dan 13 yıl 4 ay ve "suç işlemeye tahrik" suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Alp Altınörs, benzer suçlamalardan dolayı sırasıyla 18 yıl ve 4 yıl 6 ay, Bülent Barmaksız ise 16 yıl ve 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski HDP milletvekili Ayla Akat Ata, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 9 ay, Emine Ayna aynı suçtan 10 yıl, partinin eski PM üyeleri Ayşe Yağcı ve Aynur Aşan ise 9'ar yıl hapis cezası aldılar.