Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık hasadına aylar kala başlayan rekolte tahminleri ve fiyat manipülasyonlarına dikkat çekti. Fındığın anavatanı Doğu Karadeniz’de üreticilerin zarar gördüğünü ve Türkiye’nin dünya fındık piyasasındaki payının tehlikede olduğunu ifade etti.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık üreticilerinin karşı karşıya olduğu sorunlara ve piyasa manipülasyonlarına karşı çıktı. Fındık hasadının başlamasına üç ay kala, kokarca istilası ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileri gibi zorluklarla mücadele eden üreticiler, aynı zamanda rekolte tahminleriyle yapılan fiyat manipülasyonlarından da endişe duyuyor. Torun, bu manipülasyonların Türkiye’nin fındık piyasasındaki gücünü zayıflattığını ve üreticilerin zararına yol açtığını vurguladı.

"Piyasa Payımız Yüzde 80’lerden Yüzde 60’lara Düşürüldü"

Türkiye’nin tarihsel olarak dünya fındık üretiminde lider konumda olduğunu hatırlatan Torun, son yıllarda piyasa payının yüzde 80’lerden yüzde 60’lara düştüğünü belirtti. Bu yıl Kanada’da yapılan Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde açıklanan ilk tahmini rekolteye göre, Türkiye’nin 2024-2025 sezonunda 785 bin ton rekolte ile piyasa payının yüzde 58’e düşeceği öngörülüyor. Torun, bu gidişatın devam etmesi halinde Türkiye’nin fındık fiyatlarını belirleme gücünün yabancı merkezlerin eline geçebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Torun, “Fındık kurtları sizleri dikkatle izliyoruz. Kimse daldaki fındığa fiyat biçmeye kalkmasın. Fındıktan geçimini sağlayan yüzbinlerce insanımızın varlığı unutulmasın. Çocuklarımızın nafakasını kimselere yedirmeyiz." dedi.

Fındıkta Her Yıl Aynı Oyun Fındıkta Her Yıl Aynı Oyun

Editör: Atakan Öztürk