Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu’nun ekonomik gelişmişlik sıralamasındaki düşüşü eleştirerek, şehrin ve ilçelerinin son yıllarda yaşadığı gerilemeye dikkat çekti. Torun, 22 yıllık AKP hükümetlerinin yönetimi altında Ordu’nun sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında gerilediğini ve bu durumun ilçelerde daha da vahim sonuçlar doğurduğunu belirtti.

1996 yılında 55. sırada olan Ordu’nun, 2003’te 62., 2011’de 61. ve 2017’de 60. sıraya düştüğünü ifade eden Torun, AKP’nin iktidara gelmesiyle şehrin 7 sıra birden gerilediğini ve 22 yıldır aynı yerde saydığını söyledi. Ayrıca, Altınordu ilçesinin 2004 yılında 55. sırada iken, 2022 verilerine göre 113. sıraya gerilediğini ve diğer ilçelerin de benzer düşüşler yaşadığını aktardı.

Torun, Ordu’nun ekonomik canlılığının yok edildiğini, fındık ekonomisinin zarar gördüğünü, genç iş gücünün başka şehirlere göç etmek zorunda kaldığını ve eğitime erişimin baltalandığını iddia etti. Büyükşehir Yasası ve Cumhurbaşkanlığı sistemi gibi politikaların Ordu’ya zarar verdiğini öne sürdü.

Son olarak, Torun, CHP iktidarında Ordu’nun yeniden ayağa kalkacağına ve mutlu, huzurlu bir şehir olacağına olan inancını dile getirdi. 

Editör: Atakan Öztürk