Karadeniz Bölgesinde Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde yalancı bahar yaşanırken fındık üreticisini zirai don olayı yaşanır diye tedirgin olmaya başladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Aralık ayında Karadeniz bölgesinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini ve bunun da fındık için tehlikeli olduğunu söyledi.

yalancı bahar 1

Aralık ayı fındık için olumsuz geçti

Aralık ayının fındık için soğuklama dönemi olduğuna dikkat çeken Başkan Soydan, “Maalesef mevsim normallerinin üstünde sıcak havalar ile karşı karşıya kaldık. Soğuklama döneminde sıcak giden havalar fındıkta olası zirai don tehlikesini artırdı.” Diye konuştu.

Erken Tomurcuklanma var

Başkan Soydan, havaların sıcak gitmesi sebebiyle fındık bitkisinde yaprak açma ve tomurcuklanmaların başladığını belirterek, “ Bu süreç böyle devam eder ve Mart ayında da kar yağarsa fındıkta zirai don olayı yaşanır.” Dedi.

Fındık hassas

Fındığın sarp arazilerde olmasına rağmen hassas bir bitki olduğunu ifade eden Başkan Soydan açıklamasını şöyle sürdürdü: “İklimsel değişikliklerden ve mevsim normallerin üstünde seyreden hava koşullarından dolayı fındık zarar görüyor Bu da doğrudan rekolte kaybına neden oluyor. Son yıllarda bunu yaşıyoruz.”

Kokarca ile kimyasal mücadele şart

Yalancı baharın yanı sıra kahverengi kokarcanın da fındık için tehdit olduğunu söyleyen Başkan Soydan, son olarak şunları söyledi: “Fındıkta önümüzdeki sezon yalancı bahar dolayısıyla tehlike sürerken kahverengi kokarca istilası da devam ediyor. Bu nedenle üreticilerimiz Nisan ayında mutlaka kahverengi kokarca için ilaçlama yapmalı.”   Soner ÖZDEMİR 

2023 Yılının Kaybedeni Fındık Oldu 2023 Yılının Kaybedeni Fındık Oldu

Editör: Soner Özdemir