Fenerbahçe'nin eski Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'e yaptığı bir açıklamaya tepki gösterdiği Sinek ikili olayı nedir? Sinek ikili argoda ne demek? İşte detaylar...

Sinek ikili olayı nedir?

Fenerbahçe'nin 9 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştireceği başkanlık seçimi öncesinde, Aziz Yıldırım ve Ali Koç Habertürk canlı yayınında görüşlerini paylaştılar. Aziz Yıldırım canlı yayında sinek ikili olayını anlatması üzerine sinek iki olayının ne olduğu merak edilmeye başlandı.

İşte sinek ikili olayı

27 Şubat 2024 tarihinde Fenerbahçe'nin eski Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'e yaptığı bir açıklamaya tepki göstererek, "Bizim nazarımızda sinek ikiliden daha büyük değildir" ifadesini kullanmıştır. Bu sözler, spor kamuoyunda ve medyada geniş yankı uyandırmış ve birçok tepkiye yol açmıştır.

Bu sözlerin, Özbek'in Fenerbahçe'ye yönelik sözlerini önemsiz ve alakasız olarak nitelendirdiği yorumu yapılmıştır.

Bazı yorumcular ise "sinek ikili"nin argo bir ifade olduğunu ve hakaret içerdiğini savunmuştur.

Sinek ikili argoda ne demek?

Aziz Yıldırım'ın sinek ikili cümlesi argoda kimsenin sallanmadığı insan için kullanılan benzetme olarak ifade ediliyor. Bu ifade, toplumda pek dikkate alınmayan veya kimse tarafından ciddiye alınmayan bir kişiyi tanımlamak için kullanılır. 'Sinek ikili', genellikle önemsiz veya etkisiz bir kişi için yapılan bir benzetmedir.

Editör: Kerim Gültaş