Sırrı Süreyya Önder öldü mü sağlık durumu nasıl? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Sırrı Süreyya Önder Kimdir

Sırrı Süreyya Önder, Türk siyasetçi, senarist ve film yönetmenidir. 4 Mart 1964 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Sanatçı kimliğiyle tanınan Önder, özellikle sinema sektöründe senaristlik ve yönetmenlik yapmıştır.

Siyasi kariyerine ise Demokratik Toplum Partisi (DTP) ile başlamıştır. DTP kapatıldıktan sonra, 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumunda "Hayır" kampanyasında aktif rol almıştır. Ardından, Barış ve Demokrasi Partisi'nde (BDP) siyasete devam etmiş ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul'dan BDP milletvekili olarak seçilmiştir.

Sırrı Süreyya Önder, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görev yaptığı süre boyunca çeşitli konularla ilgili çıkışları ve etkinlikleri ile dikkat çekmiştir. Ayrıca, 2013 yılında Gezi Parkı protestoları sırasında önemli bir figür olarak ortaya çıkmış ve bu süreçte etkili bir konuşmacı olarak bilinmiştir.

Ancak, siyasi kariyeri boyunca çeşitli olaylar ve durumlarla gündeme gelmiş ve eleştirilere maruz kalmıştır. 2015 Türkiye genel seçimlerinde HDP'den İstanbul 2. bölge milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir.

Sırrı Süreyya Önder Öldü Mü, Sağlık Durumu Nasıl

Sırrı Süreyya Önder ölmedi. 22 Aralık 2023 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda fenalaşan Önder, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucunda Önder'in tansiyonunun düştüğü, ancak genel sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Önder, hastanede müşahede altına alındı ve gerekli kontrollerin yapılması için bu gece dinlenecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Önder'in klinik durumunun iyi olduğunu söyledi. Koca, "Hastanemizde detaylı incelemeleri devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Önder, daha önce de 2013 yılında, 2014 yılında ve 2016 yılında açlık grevi yapmış ve bu nedenle sağlık sorunları yaşamıştı.

Editör: Haber Merkezi